Zostań inżynierem

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-06-2009, 00:00

Przed pięciu laty rozpoczęła się giełdowa przygoda 200 tysięcy inwestorów z PKO BP. Hasła obowiązkowe: redukcja zapisów, IPO, dyskonto, lokaty prywatyzacyjne, akcje premiowe. Dziś skarb państwa i zarząd PKO BP (choć nie wiadomo, czy wspólnie) przygotowali akcjonariuszom kolejne szkolenie. Czeka nas megaemisja i megadywidenda.

Co z tego rozumie przeciętny Kowalski, który stał w kolejce po papiery PKO BP, przespał hossę i nadal jest współwłaścicielem dobra narodowego? Niewiele. A poziom trudności wzrósł. Tym razem nauczymy się, jak działa prawo poboru. Ale spokojnie. Przygotowaliśmy ściągę:

1. Nie zdziw się, gdy któregoś dnia rachunek stopnieje nawet o jedną czwartą. Po prostu odcięli ci prawo poboru, czyli prawo do objęcia akcji nowej emisji.

2. Cierpliwie czekaj, zanim na koncie pojawią się te prawa, o wartości kilku złotych każde.

3. Nie irytuj się — obserwuj notowania praw na notowania. pb.pl, ale pamiętaj, że zmiana wartości prawa poboru często ma się nijak do zmiany wartości akcji.

4. Oszczędzaj! Bank właśnie prosi cię (jesteś przecież jego współwłaścicielem) o pieniądze. Jeśli chcesz utrzymać zaangażowanie w kapitale (cokolwiek to oznacza), będziesz musiał objąć nową emisję. Może cię sporo kosztować.

5. Jeśli stracisz cierpliwość i/lub nie masz pieniędzy, możesz sprzedać swoje prawa innym. Chętni się znajdą. Prawami poboru handluje się tak jak akcjami.

6. Teraz najważniejsze — nie zaśpij! Któregoś dnia (termin ważności praw publicznie znany) prawa poboru znikną z rachunku. Przy tak dużej emisji możesz stracić nawet kilkadziesiąt procent stanu konta.

7. Nie załamuj się, jeśli kurs PKO BP nagle spadnie o około 2,88 zł. To oznacza, że właśnie przyznano ci prawo do dywidendy (nie mylić z prawem poboru!). Poczekaj kilka tygodni i kwota ta wróci gotówką na konto. Oczywiście pomniejszona o podatek.

8. Jeśli zrozumiesz, o co chodzi w punktach 1-8, podstawy inżynierii finansowej masz opanowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu