ZPP: zmniejszyć CIT, wyrównać VAT

opublikowano: 11-09-2014, 00:00

Przedsiębiorcy postulują radykalną reformę finansów publicznych i opodatkowania, bo to zmniejszy obciążenia kosztami pracy.

Badania Eurostatu nie pokazują rzeczywistej skali obciążeń pozapłacowymi kosztami pracy w Polsce — stwierdzono w analizie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). W jego ocenie są one znacznie wyższe i nie potwierdzają opinii rządu czy związków zawodowych, że należą do jednych z najniższych w Europie. Według statystyk Eurostatu, w 2013 r. pozapłacowe koszty pracy stanowiły w naszym kraju 16,7 proc. całkowitych kosztów pracy.

To stawia Polskę na 10. miejscu wśród państw Unii Europejskiej o najmniejszych obciążeniachz tego tytułu. Najwyżej plasuje się Malta (8 proc.) przy średniej w strefie euro wynoszącej 25,9 proc., a w ogółem w krajach UE — 23,7 proc. ZPP zwraca uwagę, że wynik ten przyniosła metodologia, w której do obliczeń przyjęto tylko nominalną wysokość średnich kosztów pracy oraz procentowy w nich udział kosztów pozapłacowych. — Eurostat nie wlicza części płaconej przez pracownika,która wynosi 15,3 proc. i jest trzecią najwyższą stawką w krajach OECD — mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Po jej uwzględnieniu pozapłacowe koszty pracy w Polsce są jedenastymi najwyższymi wśród 34 państw OECD. W naszym kraju składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne stanowią aż 29,7 proc. kosztów pracy. Od Francji, gdzie ten udział jest najwyższy i sięga 38,5 proc., dzieli nas niecałe 9 pkt. proc. Różnica w odniesieniu do Danii ze wskaźnikiem 2,7 proc. i zajmującej ostatnie miejsce w tabeli krajów europejskich, wynosi 27 pkt. proc..

— Należy dążyć do tego, aby jak najwięcej ludzi mogło w Polsce pracować, bo bogactwo kraju bierze się z pracy — stwierdzono w analizie ZPP. Według niego, można to osiągnąć radykalnymi zmianami struktury opodatkowania, prawa gospodarczego i finansów publicznych. Związek postuluje np. likwidację składek ZUS i podatku dochodowego, wprowadzenie 20-procentowego podatku od funduszu płac, zmniejszenie CIT do 2 proc. czy jednolitą stawkę VAT ok. 25 proc., z planem ich dalszych obniżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu