Zużycie węgla spadło w USA najmocniej od 65 lat

opublikowano: 06-03-2020, 08:06

Zużycie węgla spadło w ubiegłym roku w USA o ponad 13 proc. z powodu zamykania elektrowni węglowych w całym kraju. W obecnym ma być podobnie.

Spadek zużycia węgla o 13 proc. do 596 mln ton jest największy od recesji w 1954 roku. Amerykański Urząd Informacji o Energii prognozuje, że w 2020 roku zużycie węgla spadnie w USA do 517 mln ton.

Duży spadek zużycia węgla pokazuje jak szybko zmienia się tzw. miks energetyczny w związku z rosnącą konkurencyjnością gazu ziemnego oraz energii z odnawialnych źródeł. Działania prezydenta Donalda Trumpa, który obiecywał wsparcie górnictwu węgla, niewiele dały.

- To zdecydowana porażka wszystkich obietnic Trumpa, które złożył branży węglowej w przeszłości - powiedziała Mary Anne Hitt, szefowa kampanii Beyond Coal.

Amerykańskie spółki użyteczności publicznej ogłosiły zamiar zamknięcia w tym roku co najmniej siedmiu elektrowni węglowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane