Związkowcy z Fabryki Wagonów 'Gniewczyna' grożą blokadą torów

20-12-2004, 13:32

Związkowcy z Fabryki Wagonów "Gniewczyna" SA (Podkarpackie) protestują przeciwko unieważnieniu wygranego przez firmę przetargu i grożą blokadą szlaku kolejowego z Przeworska do Warszawy - poinformował w poniedziałek PAP Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska, Andrzej Buczek.

Firma wygrała przetarg na produkcję 160 wagonów dla Spółki PKP Cargo SA, który kilka dni temu został unieważniony. Dyrekcja Cargo uznała, że fabryka nie jest wiarygodna, ponieważ nie płaci składek na ZUS.

"Teraz, kiedy konkurenci fabryki poznali ceny oferowane w przetargu, nie ma szans, aby skutecznie konkurować o następne

zamówienia" - mówi Buczek.

Powiedział, że w najbliższych dniach na posiedzeniu Zarządu NSZZ "S" Ziemia Przemyska będzie omawiana sprawa ewentualnego protestu, polegającego na blokadzie torów, i wówczas zapadnie ostateczna decyzja.

Według rzecznika prasowego PKP Cargo Janusza Mincewicza, "nawet gdyby przetarg był ważny, to i tak oferta Gniewczyny byłaby uznana za nieważną, gdyż nie spełniła wymogów specyfikacji przetargu" - powiedział PAP. Dodał, że przetarg będzie ogłoszony ponownie.

Prezes Fabryki Wagonów "Gniewczyna" SA Cyryl Hrubsa powiedział PAP, że nie rozmawiał jeszcze ze związkowcami na temat ewentualnego protestu i nie zna ich oficjalnego stanowiska. "Rozmawialiśmy natomiast z zarządem Cargo i otrzymaliśmy informację, że w sprawie przetargu będą dalsze negocjacje" - dodał Hrubsa.

"Nie wiadomo mi, żeby Cargo uważało nas za niewiarygodnego partnera" - podkreślił prezes.

W fabryce "Gniewczyna" pracuje ok. tysiąca osób. Po wygraniu przetargu załoga spodziewała się, że trudna obecnie sytuacja ekonomiczna zakładu, przynajmniej częściowego polepszy się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowcy z Fabryki Wagonów 'Gniewczyna' grożą blokadą torów