Zwiększy się konkurencja w usługach prawnych

Krzysztof Buczek
21-06-2001, 00:00

Zwiększy się konkurencja w usługach prawnych

Polski rynek usług prawnych zostanie otwarty dla prawników z UE, którzy będą mogli reprezentować polskich klientów przed sądami. Jednak zachodnie firmy prawnicze nie będą mogły w Polsce działać w formie spółek kapitałowych. Nie wiadomo, czy polscy adwokaci i radcowie prawni, zgodnie z zasadą wzajemności, zostaną dopuszczeni do świadczenia usług w krajach Unii.

Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Polsce. Jej zadaniem jest wdrożenie do polskiego prawa zasady swobodnego prowadzenia działalności w Polsce przez prawników z państw Unii Europejskiej, jak również spoza UE.

Zły projekt

Zdaniem autorów projektu, nowe przepisy mają realizować w tym zakresie zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych oraz uporządkować stan prawny w tej dziedzinie. Okazuje się, że mimo wstępnych konsultacji projektu ze środowiskiem prawniczym, budzi on kontrowersje wśród przedstawicieli branży.

Projekt został źle oceniony przez uczestników niedawnych Dni Prawniczych. Zarzuty dotyczyły także niepewności zastosowania wobec polskich prawników zasady wzajemności, czyli umożliwienia im świadczenia usług w krajach UE.

Projekt został skrytykowany m.in. przez mec. Andrzeja Kalwasa, prezesa Naczelnej Rady Radców Prawnych.

Panuje opinia, że jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony w obecnym kształcie, to dojdzie do dyskryminacji polskich prawników.

Język i kwalifikacje

Projekt określa zasady wykonywania zawodu prawniczego w formie usługi transgranicznej oraz w formie stałej praktyki w Polsce. Warunkiem jest biegłe posługiwanie się w mowie i piśmie językiem polskim oraz posiadanie kwalifikacji adwokata lub radcy prawnego. Kwalifikacje te mają być potwierdzane zaświadczeniem wystawionym przez właściwy organ państwa macierzystego oraz zdaniem specjalnego testu. Organy polskiego samorządu prawniczego będą miały obowiązek umieszczania na listach prawników zagranicznych. Tylko wpisani na listę będą uprawnieni do wykonywania stałej praktyki. Obecnie niewielu zagranicznych prawników jest wpisanych na te listy. Prawnicy z UE będą mieć takie same prawa i obowiązki jak polscy adwokaci i radcowie prawni.

Prawnicy z UE dopuszczeni zostaną do reprezentowania klientów przed sądami i innymi organami władzy publicznej. Natomiast adwokaci i radcowie prawni spoza Unii nie uzyskają takiego uprawnienia.

Rząd proponuje wyłączenie możliwości funkcjonowania w Polsce kancelarii prawniczych w formie spółek kapitałowych. Będą musiały przekształcić się w spółki partnerskie lub inne osobowe. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo obrotu w zakresie usług prawnych. Prawnicy tych firm będą musieli zostać wpisani na listy adwokatów i radców prawnych. Niezastosowanie się do tego wymogu może spowodować nawet rozwiązanie spółki przez sąd.

W Polsce jest 18 tys. radców prawnych i 5,5 tys. adwokatów. Obecnie działa w naszym kraju sto kilkadziesiąt kancelarii zagranicznych lub oddziałów kancelarii zagranicznych.

Niedługo wejdą: Nowe przepisy zrównają uprawnienia zagranicznych prawników z polskimi. Wielu zadaje sobie pytanie, czy jest szansa sprostania tej silnej konkurencji. rys. Piotr Kanarek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zwiększy się konkurencja w usługach prawnych