Żyrardów bierze kredyty na inwestycje

Radosław Górecki
opublikowano: 15-05-2001, 00:00

Żyrardów bierze kredyty na inwestycje

W 2001 r. Żyrardów zaciągnie kredyty, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie rozpoczętych i zakończenie nowych inwestycji.

Pierwszy z kredytów wysokości 1,8 mln zł przeznaczony zostanie na sfinansowanie tegorocznych inwestycji, które są częścią programu budowy dróg na lata 2001-2005. Pieniądze z drugiego, w kwocie 800 tys. zł, przeznaczone zostaną na remonty dróg. Trzeci kredyt wysokości 1,2 mln zł sfinansuje remonty budynków oświatowych i mieszkalnych. Czwarty kredyt, tj. 1 mln zł, pozwoli na realizację inwestycji infrastrukturalnych, przede wszystkim na budowę nowych sieci wodno-kanalizacyjnych.

Żyrardów zaciągnie także pożyczkę wysokości 600 tys. zł w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Pieniądze te przeznaczone zostaną na dofinansowanie dalszej realizacji budowy północno-wschodniego kolektora sanitarnego. Będzie to pożyczka udzielona na zasadach preferencyjnych, oprocentowanie wyniesie w graniach 10 proc., z możliwością częściowego umorzenia spłaty.

Wyżej wymienione kredyty i pożyczka w łącznej kwocie 5,4 mln zł mieszczą się w ogólnej sumie 6,3 mln zł kredytów, przewidzianych do zaciągnięcia w 2001 roku i zatwierdzonych w uchwalonym budżecie miasta na obecny rok. Opracowana prognoza długu, stanowiąca załącznik do uchwały budżetowej i obejmująca wymienioną kwotę kredytów, pokazuje, że zadłużenie Żyrardowa kształtuje się na bezpiecznym poziomie. Świadczy o tym również pozytywna opinia o prognozie Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Rok 2001 jest pierwszym rokiem realizacji Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (WPI) oraz Strategii Mieszkaniowej, programów przyjętych przez radę miejską do realizacji na lata 2001-2005. Obu programów nie da się zrealizować wyłącznie z pieniędzy pochodzących z budżetu miasta. Konieczne będzie zaciąganie kredytów i pożyczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Żyrardów bierze kredyty na inwestycje