Zysk banków wzrósł w 2016 r. o 24,3 proc.

PAP
opublikowano: 09-02-2017, 12:52

Zysk sektora bankowego w 2016 roku wyniósł 13,91 mld zł, czyli wzrósł rok do roku o 24,3 proc. - podała na stronie internetowej Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem analityków wpływ na to miał zwłaszcza zysk ze sprzedaży akcji Visy Europe.

Według wyliczeń PAP w samym grudniu zysk sektora wyniósł 838,6 mln zł, natomiast w IV kwartale 2016 roku było to 2,52 mld zł.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wynik z tytułu odsetek wzrósł w 2016 roku o 7,6 proc., do 38,06 mld zł, natomiast wynik z prowizji spadł o 5,4 proc. do 12,6 mld zł.

Pytani przez PAP analitycy bankowi przyznają, że 24-procentowy wzrost zysku netto należy tłumaczyć przede wszystkim zyskiem ze sprzedaży przez banki udziałów w Visa Europe na rzecz Visa Inc., co nastąpiło w pierwszej połowie 2016 roku. Została bowiem przeprowadzona wtedy fuzja Visa Inc. oraz Visa Europe

"Zysk banków ze sprzedaży Visy to jeden z zasadniczych czynników, który mógł wpłynąć na ten wynik, to było ponad 2 mld zł" - mówi PAP Kamil Stolarski z Haitong Bank. Jego zdaniem dobry wynik z tytułu odsetek należy tłumaczyć zmniejszeniem się w 2016 roku kosztu depozytów. Natomiast wyniki sektora roku 2015 dodatkowo obciążył upadek SK Banku (Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła w Wołominie).

Także Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku uważa, że na wysoki zysk netto sektora wpływ miały "jednorazówki". "Największy wpływ miał zysk z Visy, z kolei IV kwartał 2015 roku obciążył upadek SK Banku" - zaznacza w rozmowie z PAP. Jego zdaniem negatywnie na wynik 2015 roku wpłynęły także wpłaty banków na fundusz wsparcia kredytobiorców walutowych (600 mln zł).

W opinii Jabłczyńskiego, bez uwzględniania w bilansie sektora bankowego upadku SK Banku z jednej strony, a zysków z Visy z drugiej, "wyniki sektora spadają". Powodem jest, według analityka DB, podatek bankowy (ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych obowiązuje od lutego 2016 r. i przewiduje, że m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe są obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów - PAP).

Tym bardziej, dodaje Jabłczyński, że w 2016 roku akcja kredytowa spadała, a podatku bankowego banki nie mogły przerzucić na starsze kredyty. W opinii Jabłczyńskiego wyniki sektora za 2017 rok mogą więc być już znacznie gorsze, bo "Visa się nie powtórzy". 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu