Zysk kontra ryzyko

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

Eksperci TFI PZU podpowiadają, jakich zysków można oczekiwać w 2018 r. po  wybranych rodzajach funduszy

FUNDUSZE AKCJI MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK

Spodziewana stopa zwrotu: 15-20 proc.

Jakub Chruściel, zarządzający funduszami akcji w TFI PZU

Poprawa sytuacji makroekonomicznej w Polsce w zeszłym roku oraz wysokie prognozy wzrostu PKB pozwalają patrzeć z optymizmem na polski rynek akcji w 2018 r. Oczekuję, że po długim okresie relatywnie słabszego zachowania początek roku powinien przynieść poprawę w segmencie mniejszych i średnich spółek.

Preferowanym przez nas indeksem w tym roku jest sWIG80. Prognozowany wskaźnik cena/zysk dla indeksu wynosi 12,5 — to poniżej długookresowej średniej. Tymczasem oczekiwany wzrost zysku na akcję to około 20 proc. w 2018 r. Nierzadko można znaleźć spółki wycenione na jednocyfrowym wskaźniku C/Z, płacące wysokie dywidendy (np. w sektorze deweloperskim). Ciekawym pomysłem inwestycyjnym mogą być spółki nakierowane na polskiego konsumenta z możliwością przenoszenia wzrostu kosztów wynagrodzeń na cenę produktu końcowego. Unikałbym natomiast przedsiębiorstw, które pozostają pod negatywnym wpływem kosztów pracy i surowców oraz silnego złotego. Ostatnim elementem pokazującym atrakcyjność wycen małych i średnich spółek jest duża ilość wezwań. Przy utrzymaniu się pozytywnych trendów makro zakładam, że w ciągu roku stopa zwrotu w segmencie MiŚS może wynieść 15-20 proc.

 

FUNDUSZE AKCJI ZAGRANICZNYCH

Spodziewana stopa zwrotu: 10 proc.

Tomasz Stankiewicz, dyrektor Biura Rynku Akcji w TFI PZU

Akcjom nadal sprzyja bardzo dobra koniunktura makroekonomiczna oraz korzystne warunki monetarne, które pomimo kilkakrotnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz stopniowego ograniczania programu luzowania ilościowego pozostają w obszarze stymulującym gospodarkę.

Optymistyczne są również prognozy wzrostu zysków spółek na 2018 r., sięgające około 10 proc., rekompensujące negatywny efekt relatywnie wysokich już wycen (głównie w Stanach Zjednoczonych). W takich warunkach fundusze inwestujące w akcje na rynkach rozwiniętych powinny przynieść stopy zwrotu rzędu 10 proc., a inwestujących na rynkach rozwijających się nawet wyższe. To bardzo pozytywne otoczenie może jednak pogorszyć się w dalszej części roku. Głównym zagrożeniem pozostaje przyspieszenie inflacji i w konsekwencji konieczność szybszego od oczekiwań zacieśnienia polityki monetarnej. Jeżeli doszłoby do tego w warunkach euforii na giełdach oraz istotnie wyższych cen akcji, to korekta mogłaby okazać się bardzo dynamiczna, obniżając znacząco ostateczną roczną stopę zwrotu.

 

FUNDUSZE GLOBAL MACRO

Spodziewana stopa zwrotu:4-5 proc.

Jarosław Leśniczak, główny strateg rynków globalnych TFI PZU

Strategia global macro to bardzo elastyczna strategia inwestycyjna. Pozwala na inwestowanie i eksploatowanie nieefektywności na wszystkich rynkach — zarówno stopy procentowej, akcji, jak i walutowym oraz surowcowym. Dodatkowo umożliwia ona używanie w szerokim stopniu instrumentów zabezpieczających ryzyko portfela, co pozwala uzyskiwać dodatnie stopy zwrotu również w czasach dekoniunktury na rynkach finansowych, co po wieloletnim okresie hossy na konwencjonalnych klasach aktywów może okazać się bardzo korzystne. Na pewno na celowniku znajdą się w tym roku aktywa z wybranych emerging markets. Przykładem może być choćby Brazylia, w której przypadku rynek wciąż wycenia znaczne ryzyko polityczne, a także Ekwador, który oferuje atrakcyjne rentowności (w dolarze), a jest w trakcie pozytywnych przemian politycznych i ekonomicznych. Warta uwagi jest też Argentyna (rentowność 28 proc. w skali roku w argentyńskim peso), Indonezja, a także RPA, gdzie pojawia się duża szansa na pozytywne zmiany polityczno-gospodarcze. A jeśli tymi krajami zainteresuje się globalny kapitał, to można oczekiwać naprawdę atrakcyjnych stóp zwrotu.

 

FUNDUSZE OBLIGACYJNE UNIWERSALNE

Spodziewana stopa zwrotu: 2-3 proc.

Paweł Kowalski, zarządzający funduszami obligacji w TFI PZU

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rodzimym rynku będzie mocno uzależniona od zachowania rynków globalnych. Gospodarka światowa rozwija się — i jest to wzrost we wszystkich regionach. Inflacja znajduje się pod kontrolą i obecnie nie stanowi zagrożenia. Banki centralne powoli wycofują się z polityki luzowania ilościowego, ale nie chcąc wprowadzać nerwowości na rynkach finansowych, wszystkie swoje zamierzenia dobrze komunikują z odpowiednim wyprzedzeniem. Inflacja w Polsce, po początkowym spadku spowodowanym efektami statystycznymi, będzie rosła do połowy roku i przekroczy cel NBP. Następnie przewidujemy jej stopniowy spadek do końca roku w kierunku 2 proc. Scenariusz ten nie powinien zmienić perspektyw polityki pieniężnej i stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej do połowy 2018 r. Jeśli nie będziemy świadkami gwałtownego wzrostu rentowności na rynkach bazowych, a amerykański dolar pozostanie słaby, to istnieje spora szansa na kontynuację zainteresowania globalnych inwestorów aktywami rynków wschodzących.

FUNDUSZE GOTÓWKOWE

Spodziewana stopa zwrotu: 0,5-1,5 proc.

Konrad Augustyński, zarządzający funduszami obligacji w TFI PZU

W obliczu wyśrubowanych wycen na rynkach obligacji i akcji w dalszym ciągu będzie to interesująca klasa funduszy. Trzeba jednak przyznać, że wyceny obligacji, które stanowią główną pozycję w spektrum inwestycyjnym dla tego rodzaju funduszy, również są bardzo wysokie. Rentowności obligacji krótkoterminowych spadły poniżej stopy referencyjnej RPP, a obligacje zmiennokuponowe handlowane są z premią, co implikuje rentowności poniżej stopy WIBOR. Ruch, który dokonał się w 2017 r. i pozwolił funduszom gotówkowym i pieniężnym zrealizować bardzo atrakcyjne stopy zwrotu na tego typu inwestycjach, nie pozostawił dużo miejsca na kontynuację w 2018 r., przez co tegoroczne wyniki tej klasy funduszy mogą nie być już tak atrakcyjne. Mediana stóp zwrotu za rok powinna zmieścić się w przedziale 0,5-1,5 proc. Lepiej powinny sobie radzić te fundusze, które mają mniejsze ograniczenia pod względem dostępności rynków (np. PZU Sejf+). Przy tak niskich stopach zwrotu bardzo istotne będę też opłaty za zarządzanie — im mniejsze, tym lepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk kontra ryzyko