Zysk netto Nestle w I pół. wzrósł o 79 procent

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA
opublikowano: 21-08-2002, 12:36

ZURICH (Reuters) - Nestle, największa na świecie grupa spożywcza podała w środę, że jej zysk netto wzrósł w pierwszym półroczu o 79,4 procent, do 5,66 miliarda franków szwajcarskich (3,77 miliarda dolarów).

Zysk netto spółki był wyższy niż oczekiwali analitycy, natomiast sprzedaż, powiększona dzięki przejęciu kosztem 10 miliardów dolarów producenta żywności dla psów Ralston Purina, wzrosła o 7,2 procent, czyli nieco mniej niż szacowali eksperci.

Sprzedaż grupy, do której należą między innymi takie marki jak Nescafe, Perrier czy Friskies, wyniosła 44,22 miliarda franków. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITA) wzrósł o 13,5 procent, do 5,20 miliarda dolarów i także był nieco niższy od oczekiwanego.

Od początku roku akcje Nestle, ulubionej przez inwestorów spółki z sektora spożywczego, zachowywały się podobnie jak papiery jej konkurentów - Danone'a, Unilevera i Cadbury, Schwepsa. W ciągu trzech lat inwestycja w akcje Nestle przyniosła jednak znacznie większe zyski niż kupowanie papierów wspomnianych firm.

W ubiegłym miesiącu Unilever podniósł swoją prognozę na 2002 rok, natomiast wyniki Cadbury za pierwsze półrocze mieściły się w górnym przedziale prognoz analityków. Gorsze od oczekiwanych wyniki półroczne miał francuski Danone, ale i on obiecał zrealizować prognozę całoroczną.

Nestle w ostatnim okresie wykazuje dużą aktywność na konsolidującym się rynku spożywczym. Szwajcarska grupa wymieniana jest niemal za każdym razem, gdy jakaś spółka z tej branży zostaje wystawiona na sprzedaż.

W tym miesiącu szwajcarski gigant zapowiedział przejęcie kosztem 2,6 miliarda dolarów amerykańskiego producenta mrożonej żywności Chef America. Zrobił to zaledwie w kilka miesięcy po tym, jak za kilka miliardów franków przejął firmę Grand Ice Cream.

Zasobne w gotówkę Nestle może pozwolić sobie na te akwizycje, rodzi się jednak pytanie, czy nie zaszkodzą one najwyższemu z możliwych ratingowi grupy, który pozwala jej pożyczać pieniądze znacznie taniej niż konkurentom.

Część analityków zaczyna już wykazywać pewną nerwowość. Merrill Lynch obniżył swoją rekomendację dla akcji Nestle do "neutralnie" z "kupuj".

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk netto Nestle w I pół. wzrósł o 79 procent