10 mld zł na wcześniejsze emerytury

opublikowano: 29-05-2017, 16:30

MF zakłada, że 90 proc. uprawnionych przejdzie na wcześniejszą emeryturę, a po ciuchu liczy, że będzie to 83 proc.

Resort finansów ma już wstępne założenia do przyszłorocznego budżetu. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi,że przychody oparte są o szacunek, że  wzrost gospodarczy wyniesie 3,8 proc. przy inflacji na poziomie 2,3 proc. Jeśli chodzi o wydatki to rząd będzie się trzymać reguły wydatkowej, co, jak mówi Mateusz Morawiecki, nie będzie łatwe, ale dzięki wpływom z uszczelniania systemu podatkowego jest do zrobienia.

Mateusz Morawiecki
fot. Lukasz Dejnarowicz_ FORUM

Największym wyzwaniem jeśli chodzi o wydatki jest pytanie ile osób zdecyduje się skorzystać z dobrodziejstw poprawionej ustawy emerytalnej i przejść wcześniej na emeryturę. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od października.

 - Łącznie jest to 550 tys. pracowników. Według naszych konserwatywnych założeń z uprawnień skorzysta 90 proc. osób. Być może będzie to mniej, gdyż dzisiejsze dane pokazują, że bez zachęt procent przejść na emeryturę wynosi 83 -85 proc. Pewnie 90 proc. nie przejdzie, ale wolimy być konserwatywni - mówi premier Morawiecki.

Dodaje, że jeśli zrealizuje się zachowawczy scenariusz będzie on kosztował budżet 10 mld zł. Tyle resort finansów spodziewa się uzyskać w przyszłym roku dzięki działaniom zmierzającym do uszczelnienia systemu VAT. W tym roku, jak mówi Mateusz Morawiecki, ściągalność tego podatku będzie kilkanaście procent wyższa od założeń.

- 15 proc. to odważne założenie, ale jest bardzo duża szansa, że uda się je zrealizować - mówi Mateusz Morawiecki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane