10 najbardziej wykształconych krajów świata

OSZ, 247wallst.com, OECD
opublikowano: 30-09-2012, 07:00

"Ucz się, bo nauka to potęgi klucz" to powiedzenie wbija się do głów młodych ludzi. Ostatni raport OECD pokazuje po raz kolejny, że wiele w tym prawdy.

Portal 24/7 Wall St. na podstawie raportu "Education at a Glance 2012" Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przygotował zestawienie 10 krajów z największą liczbą osób dorosłych z wykształceniem wyższym.

Odsetek ludności z wyższym wykształceniem - skan tabeli z raportu
Odsetek ludności z wyższym wykształceniem - skan tabeli z raportu "Education at a Glance 2012 (źródło: OECD)
None
None

W czołowej "dziesiątce" brakuje co prawda Polski, ale amerykański portal podkreśla, że nasz kraj jest rynkiem wschodzącym i ma bardzo wysoki stopień wzrostu osób z wyższym wykształceniem. Obecnie w grupie wiekowej, która jest podstawą wyników rankingu (osoby w wieku 25-64 lat) 23 proc. polskiego społeczeństwa posiada wyższe wykształcenie. To więcej od choćby takich krajów jak Włochy, Portugalia, Czechy czy Turcja.

Nadrabiamy więc zaległości statystyczne, oby stawiając jednocześnie na wysoką jakoś nauczania. W kontekście trwającej w Polsce dyskusji o poziomie szkolnictwa wyższego dbałość o tę jakość niekoniecznie jest oczywista.

W rankingu stworzonym przez portal 24/7 Wall St. dominują znaczące na arenie międzynarodowej gospodarki, ale przede wszystkim są to państwa, które wysoko plasują się także w zestawieniach krajów najlepszych do życia.

10 najbardziej wykształconych krajów

(procent ludności z wyższym wykształceniem)

1. Kanada 51 proc.

2. Izrael 46 proc.

3. Japonia 45 proc.

4. Stany Zjednoczone 42 proc.

5. Nowa Zelandia 41 proc.

6. Korea Południowa 40 proc.

7. Wielka Brytania 38 proc.

8. Finlandia 38 proc.

9. Australia 38 proc.

10. Irlandia 37 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, 247wallst.com, OECD

Polecane