10 spółek polecanych na 2021 r.

opublikowano: 16-03-2021, 20:00

Stu analityków i zarządzających funduszami wytypowało akcje z GPW, które ich zdaniem będą najlepszą inwestycją w tym roku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • które spółki polecają analitycy i zarządzający funduszami, ankietowani przez “Puls Biznesu”,
  • jakie są atuty dziesięciu wyselekcjonowanych firm,
  • jak zachowywały się ich notowania w ostatnich miesiącach i jak zmieniały się zyski,
  • jaką stopę zwrotu przyniósł portfel, polecany przed rokiem.

1 Selvita

Dobra spółka to nie zawsze dobre akcje, ale w przypadku krakowskiej firmy farmaceutycznej ta reguła się nie potwierdza. Firma została uznana za Giełdową Spółkę Roku 2020, a ponadto za taką, której akcje dadzą jeszcze zarobić. Jej kurs systematycznie pnie się w górę - po zwyżce o ponad 200 proc. w rok ustanowił właśnie historyczny rekord. Jej zysk netto w 2021 r. według prognoz analityków ma być o ponad 70 proc. wyższy niż w 2020 r. i wynieść 32 mln zł. Kapitalizacja to 1,2 mld zł.

2 11 bit studios

W czołowej dziesiątce rankingu Giełdowa Spółka Roku 2020 znaleźli się dwaj przedstawiciele branży gier, ale to nie akcji Ten Square Games, a 11 bit studios są według ekspertem lepszą okazją inwestycyjną. Większość aktualnych rekomendacji brzmi “kupuj”, bo analitycy ostrzą sobie apetyt na szczegóły długo skrywanych produkcji. Na duże zyski z nich trzeba jednak poczekać rok-dwa. Prognoza zysku netto na 2023 r. o rekordowe 120 mln zł, przy kapitalizacji przekraczającej obecnie 1,2 mld zł.

3 Astarta Holding

Po kilku chudych latach holding rolno-spożywczy znów jest beneficjentem rosnących cen towarów. Analitycy szacują, że w 2020 r. firma zwiększyła EBITDA o 35 proc., a w tym roku wynik podskoczy jeszcze o jedną piątą. Kurs już to częściowo zdyskontował, bo wzrósł od początku roku o ponad połowę, ale wskaźnikowo spółka wydaje się wciąż niedowartościowana - EV/EBITDA dla prognoz na 2021 r. wynosi 3.

4 Ambra

W 2020 r. Polacy wydali na alkohole 40 mld zł, o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym sprzedaż wina wzrosła o 8 proc., nic więc dziwnego, że akcje Ambry, producenta i dystrybutora napojów wyskokowych uważane są przez ekspertów za bardzo obiecującą inwestycję. Mają przy tym niepodważalny atut: można być niemal pewnym, że zarząd podzieli się owocami wzrostu z akcjonariuszami, bo od 2009 r. firma nieprzerwanie wypłacała dywidendę.

5 Oponeo.pl

Akcje internetowego sprzedawcy opon do aut są obecnie tańsze niż na początku roku, ale korekta przyszła po dynamicznym wzroście w 2020 r. Zdaniem analityków i zarządzających, ankietowanych przez “Puls Biznesu”, to dobra okazja, by dokupić walorów Oponeo.pl, firmy, która w 2020 r. mimo pandemii, skutkującej spadkiem ruchu na drogach, a także niesprzyjającej pogodzie (przesunął się czas wymiany opon na zimowe) zdołała zwiększyć sprzedaż o 7 proc. do niemal 1 mld zł. Kapitalizacja spółki to 560 mln zł.

6 TIM

Podwrocławski dystrybutor materiałów elektrotechnicznych to podmiot, który w 2020 r. zebrał owoce podjętej już kilka lat wcześniej strategicznej decyzji o przestawieniu akcentów w sprzedaży na kanał internetowy. Uniezależniono się też od kapryśnej koniunktury w budownictwie. Dynamicznie wzrosła sprzedaż, poprawiły się zyski, co w końcu dostrzegli inwestorzy - przez ostatni rok kurs wzrósł o 170 proc., ale zdaniem ekspertów to i tak wciąż za mało.

7 Dom Development

Od krachu w branży deweloperskiej pod koniec pierwszej dekady XXI wieku akcje spółki, kierowanej niezmiennie przez Jarosława Szanajcę, są w trendzie wzrostowym, który ostatnio przyspieszył. Kurs wspiął się na historyczny szczyt, a na inwestorów czeka też jak zwykle dywidenda. Firma stała się w sektorze deweloperskim synonimem solidności i stabilności, i od wielu lat jest najlepiej ocenianą przez analityków i zarządzających funduszami.

8 Ferro

Producent armatury w ciągu trzech kwartałów 2020 r. zwiększył przychody o 14 proc. do 384 mln zł, a zysk netto o 42 proc. do 52,5 mln zł. Jego kapitalizacja nie przekracza tymczasem 600 mln zł. Eksperci uważają więc, że walory spółki są niedowartościowane. Podobnego zdania są insiderzy, którzy co jakiś czas kupują akcje, a także fundusze emerytalne, które zajęły mocną pozycję w akcjonariacie. Ich udział na koniec 2020 r. wynosił aż 71,5 proc. Większym uznaniem OFE cieszy się tylko Develia.

9 AB

Od początku tego roku akcje dystrybutora sprzętu IT podrożały o niemal połowę, do czego przyczyniła się publikacja wyników za pierwsze półrocze roku obrotowego. Zysk netto spółki wyniósł w tym okresie 71,9 mln zł, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Rezultaty były lepsze od oczekiwań analityków, którzy uważają, że walory są niedowartościowane - wskaźnik C/WK jest poniżej 1, C/Z nie przekracza 8. W rankingu Giełdowa Spółka Roku AB znalazło się pod koniec trzeciej dziesiątki, ale - podobnie jak w przypadku Ferro - przesądziły o tym niskie noty w kategorii Innowacyjność.

10 Grupa Kęty

Spółka, kierowana przez Dariusza Mańkę, zajęła trzecie miejsce w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2020. Znalazła się też w czołowej dziesiątce tych, których akcje stanowią dobrą inwestycję. Rzut oka na 10-letni kurs akcji nie pozostawia wątpliwości, że jest to bardzo dobra inwestycja długoterminowa, co doceniają fundusze emerytalne (mają ponad 70 proc. akcji Grupy Kęty), stawiające na firmy przewidywalne i dywidendowe. Kęty regularnie dzielą się zyskiem (po raz ostatni spółka nie zrobiła tego w 2008 r.), a ten za 2020 r. był na dodatek rekordowo wysoki.

» Pobierz raport Giełdowa Spółka Roku 2020

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane