100 mln euro na innowacje w kulturze

MEJ
opublikowano: 16-08-2015, 21:30

Ponad 100 mln euro w ramach programu Horizon2020 zostanie przeznaczone na badania i innowacje na polu "zachowania dziedzictwa kulturowego".

Według informacji Komisji Europejskiej, środki te wejdą do puli do wydatkowania w latach 2016-2017. Mają one służyć zachowaniu dziedzictwa kulturowego krajów Europy m.in. działaniom konserwatorskim i odtworzeniowym, rozumianym jako pole do innowacji i inwestycji.

Na potrzebę inwestycji w innowacyjność w dziedzinie zachowania dziedzictwa kulturowego wskazał tzw. raport Getyński, przestawiony Komisji Europejskiej. Opracowała go grupa ekspertów, kierowana przez Philippe Busquina, byłego komisarza ds. badań, nauki i technologii oraz europarlamentarzystę, prof. Simona Thurleya, prezesa  zarządu fundacji English Heritage, jako sprawozdawcę.

Raport wykazał, że konieczne jest już nie tyle rozpraszanie wysiłków pomiędzy poszczególne kraje Unii Europejskiej, ale międzynarodowe badania i tworzenie zespołów, które opracują innowacyjne technologie, które z jednej strony ochronią, z drugiej zaś wyeksponują dziedzictwo kulturowe Europy zarówno na obszarach miejskich, jak i na wsiach. Konieczne jest powoływanie lokalnych organizacji i fundacji, w których mieliby brać udział badacze, miejscowe władze i urzędnicy, biznesmeni, naukowcy i eksperci. 

Niezbędne jest tez tworzenie wielkich "laboratoriów dziedzictwa" w dużych ośrodkach, pełniących rolę i muzeów i centrów kulturalno-ekspozycyjnych oraz technologicznych, które tworzyłyby zarazem nowe miejsca pracy w ochronie zabytków i ich ekspozycji. Komisja powinna zbadać tez kwestie finansowania takich ośrodków oraz wsparcia europejskiego dla lokalnych inicjatyw zachowania dziedzictwa kulturowego.

Jak stwierdził komisarz ds. badan, nauki i innowacji, Carlos Moedas w latach 2016-2017 zostaną zwiększone nakłady na badania w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza na służące im innowacyjne technologie. Raport, przedstawiony Komisji Europejskiej będzie podstawą do opracowania nowych technologii w tej dziedzinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu