11 walut pogrążonych przez surowce (WYKRES DNIA)

Przecena na rynkach towarowych kosztowała indeks walut krajów je produkujących 6,2 – procentowy spadek.

Od początku drugiego półrocza grupujący 22 surowce wskaźnik Bloomberg Commodity Index spadł o 12 proc. i jest już najniżej od 5,5 roku. W tym samym czasie indeks notowań walut 11 ważnych producentów surowców obniżył się o 6,2 proc., co jest wyjątkowo słabym zachowaniem na tle 2,3-procentowego umocnienia indeksu walut 10 głównych gospodarek dojrzałych.

- Romans inwestorów z rynkami wschodzącymi dobiegł końca. One wytwarzają surowce, których ceny spadają. Traci na tym Brazylia, traci RPA, traci Meksyk i tracą Peru i Chile – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Marc Chandler, szef strategii rynków walutowych w firmie inwestycyjnej Brown Brothers Harriman & Co.

Najmocniej, bo aż o 21 proc., przeceniono rubla. Ropa, której Rosja jest drugim producentem na świecie, straciła w drugim półroczu 22 proc. O 10 proc. potaniał real. Soja, której Brazylia jest drugim co do wielkości producentem, straciła 21,8 proc. Relatywnie mniej, bo o 4 proc., przeceniono peso chilijskie. Nieprzetworzone miedź, której kraj jest największym producentem, potaniała o 2,9 proc.

- Gospodarki surowcowe doświadczyły znaczących napływów kapitałowych. Teraz muszą się zmierzyć z odpływami i te odpływy prawdopodobnie szybko się nie skończą – powiedział Marc Chandler.

Notowania indeksu 11 walut surowcowych (linia czerwona) na tle surowcowego wskaźnika Bloomberg Commodity Index (linia żółta) oraz indeksu 10 walut gospodarek dojrzałych. Źródło: Bloomberg.

Notowania indeksu 11 walut surowcowych (linia czerwona) na tle surowcowego wskaźnika Bloomberg Commodity Index (linia żółta) oraz indeksu 10 walut gospodarek dojrzałych
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane