12 mln dokumentów podatkowych przeszło przez system e-Deklaracje

iwa
opublikowano: 21-02-2012, 17:40

Resort finansów zachęca płatników: ślijcie PIT-11 przez internet nie tylko do urzędów skarbowych, ale także swoim pracownikom.

 

Za tydzień,  29 lutego, minie termin na przesyłanie przez płatników informacji dla pracowników oraz osób współpracujących o ich dochodach uzyskanych u płatników w 2011 r. oraz odprowadzonych od nich zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie same informacje muszą trafić do urzędów skarbowych, w których ci podatnicy się rozliczają. Ministerstwo Finansów zachęca, aby informacje te przesyłano elektronicznie. Bezpłatny system e-Deklaracje umożliwia bowiem łatwe składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną nie tylko podatnikom, ale także płatnikom.

Resort zwraca uwagę, że już nie tylko deklaracje dotyczące podatku od towarów i usług (VAT)  i dochodowego od osób prawnych (CIT)  mogą być składane elektronicznie. W ten sposób możny złożyć również m.in. informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) oraz roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika (PIT-40).

W zeszłym roku – jak informuje resort - przedsiębiorcy przesłali ponad dwa miliony elektronicznych PIT-11. Trzy lata temu było ich tylko 200 tys. Tegoroczne statystyki wskazują na kolejny wzrost liczby składanych PIT-11 w porównaniu z 2011 r.

System e-Deklaracje przyjął już ponad 12 mln dokumentów od podatników i płatników, z czego 1 mln w styczniu tego roku. Resort finansów zachęca do elektronicznego przesyłania dokumentów podatkowych (informacji, deklaracji, zeznań), bo to oszczędniejsze i wygodniejsze niż przygotowywanie formularzy papierowych, ich kopertowanie i wysyłanie pocztą. W liście otwartym do płatników napisał też, że korzystanie z takiej formy przesyłania deklaracji umożliwia również badanie poprawności składanych danych w szerokim zakresie.

Deklaracje w takiej formie przekazywać można nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom – wyjaśnia MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane