12 mln zł na pracę przez telefon

Bogdan Tychowski
opublikowano: 28-02-2005, 00:00

Za miliony złotych z unijnej kasy powstaną telechatki. Elementy wyposażenia placu zabaw dla dzieci? Nie. Poważne stanowiska pracy, m.in. dla niepełnosprawnych.

Szkoła jako jedna z dwóch instytucji w województwie zachodniopomorskim otrzyma środki na realizację projektu w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. W sumie 12 mln zł.

Na wyrównywanie szans

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu jako jeden z ponad 750 wnioskodawców z całej Polski, w sierpniu 2004 wystartowała w konkursie projektów do Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Proponowane przez nią przedsięwzięcie jest zatytułowane „Telepraca szansą na zwalczanie nierówności i dyskryminacji na rynku pracy”.

— Przygotowując projekt, postawiliśmy sobie za cel wspieranie i utrzymanie zatrudnienia tych osób, których kwalifikacje można dostosować do wymagań stawianych przez społeczeństwo informacyjne i gospodarkę rynkową. Ponadto chcemy ułatwiać i wspomagać wykorzystanie nowych technologii w celu zwiększenia konkurencyjności firm. Jako grupę docelową naszego projektu wybraliśmy osoby poszukujące pracy, a szczególnie niepełnosprawne ruchowo. Ogólnie sytuacja na rynku pracy w naszym regionie jest bardzo zła, ale największe problemy ze znalezieniem zajęcia mają osoby niepełnosprawne — mówi Ewa Kuberka- -Kóska, koordynator główny projektu EQUAL w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

Przy sporządzaniu wniosku o dotację szkoła korzystała wyłącznie z własnych specjalistów. Tym większym sukcesem jawi się to, że został on zaaprobowany przez instytucję oceniającą za pierwszym podejściem.

Jedną z idei EQUAL jest likwidacja dyskryminacji. Dlatego nie tylko osoby niepełnosprawne będą uczestniczyć w nowym projekcie. Telepracą określa się każdy rodzaj pracy umysłowej, wykonywanej przez pracownika określonego przedsiębiorstwa poza tradycyjnym miejscem pracy, a następnie przekształcanie cząstkowych efektów za pomocą technologii informatycznej. Inaczej mówiąc, chodzi tutaj o wykonywanie pracy umysłowej poza przedsiębiorstwem, a następnie przesyłanie jej wyników do biura, głównie przy wykorzystaniu technologii informatycznej. To najwygodniejsza i najnowocześniejsza obecnie metoda aktywizacji zawodowej bezrobotnych.

Krok po kroku

Projekt EQUAL Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu będzie się składać z trzech etapów.

W pierwszym zawarte zostaną umowy z partnerami krajowymi, którzy zadeklarowali wolę uczestnictwa w projekcie na etapie jego przygotowywania. Ich udział zapewni profesjonalne i efektywne funkcjonowanie przedsięwzięcia w dalszych etapach. Przeprowadzone zostaną także specjalistyczne analizy, badania i konsultacje.

W drugim etapie wdrożona będzie telepraca, niepełnosprawni zostaną odpowiednio przeszkoleni do jej wykonywania. Utworzony zostanie portal internetowy, telecentrum i telechatki, czyli miejsca, w których uczestnicy programu będą się szkolić i świadczyć telepracę.

W etapie trzecim partnerzy skupią się na tzw. mainstreamingu, czyli upowszechnianiu rezultatów działań poszczególnych osób.

Również etapami wypłacane będą środki. 1,5 mln zł za kilka dni, 9 mln zł w czerwcu 2005 i 1,5 mln zł w 2007 r.

— Wierzę w sukces naszego projektu. Widzę telepracę jako metodę niedrogiego i nowoczesnego zatrudniania tych, którym najtrudniej odnaleźć się na rynku. Taka formuła to nowa jakość w promowaniu zatrudnienia i likwidowaniu nierówności — twierdzi prof. dr hab. Wojciech Olejniczak, rektor ZPSB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu