12 pytań o emeryturę

  • Jagoda Fryc
15-04-2014, 09:30

Pomagamy w podjęciu decyzji, czy wybrać oszczędzanie w OFE, czy ZUS. Wyjaśniamy też, kiedy wybór nie jest już możliwy

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim wybierzesz >>

Pytania czytelników „PB”

1. Jestem pielęgniarką z 40-letnim stażem i odchodzę na emeryturę w 2015 r. Co mam robić? Mam równo 10 lat do emerytury.

2. Czy warto w związku z „suwakiem” pozostać w OFE?

3. Co z uczestnikami OFE, którym do emerytury pozostało 2-5 lat?

Deklaracja chęci oszczędzania w OFE dotyczy wyłącznie przyszłych składek, poczynając od składki za lipiec 2014 r. W każdym z powyższych przypadków taka deklaracja będzie w praktyce nieskuteczna, ponieważ na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zaczyna działać tzw. suwak bezpieczeństwa, który polega na tym, że zarówno nowe, jak i dotychczas uzbierane w OFE składki będą przekazywane do ZUS.

4. Mam 4 lata do emerytury. Jaka część pieniędzy z OFE popłynie do ZUS?

W ciągu tych 4 lat, w ratach cały zgromadzony kapitał zostanie przekazany do ZUS.

5. Jeśli zostało 13 lat do emerytury, to co się bardziej opłaca: zostać w OFE czy przejść do ZUS?

To powinna być indywidualna decyzja. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku jeszcze tylko przez 3 lata zadeklarowana składka będzie płynąć do OFE. Potem, na 10 lat przed emeryturą, zacznie działać suwak bezpieczeństwa. Od tego momentu pieniądze już zgromadzone w funduszu stopniowo (po 1/10 kapitału rocznie) będą przesuwane do ZUS, a nowe składki przestaną wpływać do OFE i zaczną zasilać subkonto w ZUS. W rezultacie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego stan konta w OFE będzie wynosił zero.

6. Czy przechodząc na emeryturę, pieniądze zgromadzone w II filarze będą mogły być wypłacone np. jednorazowo lub w dwóch lub trzech transzach?

Pieniądze nie zostaną wypłacone ani jednorazowo, ani w transzach. Na 10 lat przed emeryturą zacznie działać suwak bezpieczeństwa, a więc w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego w funduszu nie będzie już pieniędzy.

7. Jestem pracującym rencistą. Co będzie dla mnie lepsze — wybrać tylko ZUS?

To musi być indywidualna decyzja każdego ubezpieczonego, poprzedzona analizą potencjalnych korzyści i strat.

8. Czy składki w OFE są dziedziczne i jak wygląda wypłata spadkobiercom?

Składki gromadzone w funduszu podlegają dziedziczeniu. Uposażonymi może być kilka osób, niekoniecznie spokrewnionych. Do zgromadzonych składek uprawniony jest przede wszystkim współmałżonek, pod warunkiem że małżeństwo objęte było wspólnością majątkową. Wówczas fundusz dokonuje wypłaty transferowej połowy aktywów na konto OFE małżonka (jeśli nie ma konta, jest zakładane). Pozostała kwota (tzw. reszta majątkowa) przekazywana jest w gotówce do osób wskazanych przez zmarłego (to również może być współmałżonek). Jeśli zmarły nie wskazał uposażonego, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Uczestnik funduszu ma prawo do wskazania i nieograniczonej zmiany osób, którym w przypadku jego śmierci zostaną wypłacone pieniądze.

9. Czy pieniądze dziedziczone dziś z OFE po śmierci członka funduszu podlegają opodatkowaniu i czy ma znaczenie pokrewieństwo między osobami lub jego brak?

Stopień pokrewieństwa w przypadku dziedziczenia pieniędzy z OFE nie ma znaczenia. Występuje ogólne wyłączenie stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, którym objęte jest nabycie w drodze spadkobrania kapitału zgromadzonego na rachunku zmarłego członka OFE. Kwoty wypłacone uposażonemu (lub spadkobiercy w przypadku niewskazania uposażonego) są natomiast traktowane jako przychody z innych źródeł i podlegają opodatkowani zryczałtowanym PIT w wysokości 19 proc.

10. Ile mam odprowadzonych składek na emeryturę?

Takie informacje można uzyskać zarówno w ZUS, jak i w OFE.

11. Jestem nauczycielem i od 4 lipca 2016 r. (gdy skończę 55 lat) mogę przejść na „kompensówkę”. Czy powinnam wyjść z OFE?

12. Co mam wybrać, ZUS czy OFE? Od 1997 r. pracuję w kopalni i jak się nie zmieni ustawa o emeryturach górniczych, to za 8 lat nabędę prawa emerytalne.

Decyzję każdy powinien podjąć indywidualnie. Istotne jest jednak to, że suwak bezpieczeństwa zaczyna działać na 10 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym i nie mają na niego wpływu uprawnienia do wcześniejszych świadczeń. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Jeśli dana osoba przejdzie na emeryturę wcześniej, niż suwak dla niej zacznie działać, to wówczas ZUS wystąpi do OFE o przekazanie jednorazowo na subkonto wszystkich składek zgromadzonych w funduszu. Tak się stanie w tym przypadku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / 12 pytań o emeryturę