120 mln na szkoły zawodowe na Mazowszu

AR
opublikowano: 20-03-2018, 17:13
aktualizacja: 20-03-2018, 17:26

Mazowsze uruchomiło nowe środki dla zawodówek. Przez 5 lat wsparcie, m.in. na wdrożenie nowych technologii, ma otrzymać łącznie 159 szkół.

Nowe kierunki kształcenia w zawodówkach – to tylko jedno z założeń nowego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, który ogłosił Urząd Marszałkowski na Mazowszu. 

Na wsparcie szkół zawodowych samorząd przeznaczył łącznie 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

W mazowieckim programie, który zaplanowano na pięć lat, ma wziąć udział 159 szkół i placówek oświatowych. Potrwa on do 31 marca 2023 r. i będzie realizowany, obok   samorządu województwa, przez Agencję Rozwoju Mazowsza. 

We wtorek marszałek woj. mazowieckiego podpisał pierwsze umowy na dotacje. Na początek pieniądze dostaną placówki w siedmiu powiatach (płockim, gostynińskim, sierpeckim, nowodworskim, mławskim i płońskim i ciechanowskim). Najwięcej – 23 mln  zł – trafi do szkół w powiecie ciechanowskim. 

- (…) musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak też kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreślił marszałek Adam Struzik.  

– Szkolnictwo zawodowe odbudowuje się po latach zapaści – powiedział członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza Artur Andrysiak.

Jego zdaniem szkoły zawodowe na  Mazowszu rozwijają ostatnio starannie dobrane specjalizacje.

–  Są takie wyraźne obszary, które specjalizują się w konkretnej branży, np. w okolicach Mławy mamy elektronikę na bazie LG, ale też branżę mechaniczną na bazie przedsiębiorstw takich jak np. Intercars. Olbrzymia część szkolnictwa zawodowego rozwija się wraz z branżą gastronomiczną – to są kelnerzy, ale także technika kształcące technologów żywności - mówi Artur Andrysiak.

– Mamy w naszym regionie cały obszar innowacji, związanych z zawodami przyszłości, m.in. obsługa dronów, programowanie, robotyka oraz branża chemiczna. Musimy jednak pamiętać, że szkoły zawodowe potrzebują wsparcia zarówno ze strony samorządów, jak i przedsiębiorców. Tylko takie połączenie da szansę na efekt, jakim jest właśnie rozwój szkolnictwa zawodowego – dodał marszałek Adam Struzik

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu