Czytasz dzięki

120 mln zł na biopaliwa

Marcin Goralewski
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Producent olejów niebawem wyemituje akcje. Pieniądze wspomogą program inwestycyjny, który zamieni go w liczącego się wytwórcę biopaliw.

Na przełomie maja i czerwca Elstar Oils, giełdowy producent olejów jadalnych i tłuszczów roślinnych dla przemysłu spożywczego, chce zaoferować inwestorom nowe akcje. Decyzja o emisji zapadnie w połowie maja na zgromadzeniu akcjonariuszy. Już jednak sporo wiadomo o tych planach.

Na rynek ma trafić 438 tys. akcji (około 10 proc. kapitału). Papiery będą sprzedawane bez prawa poboru, ale z prawem pierwszeństwa dla dotychczasowych akcjonariuszy, aby ich udział się nie zmienił.

— Cena emisyjna zostanie ustalona później — mówi Stanisław Rosnowski, prezes Elstar Oils.

Spółka ustali ją na podstawie aktualnych notowań. Wpływy z podwyższenia kapitału wspomogą realizację przygotowanego już programu inwestycyjnego.

— Zamierzamy silnie stać na dwóch nogach: produkcji tłuszczów oraz biokomponentów — zapowiada prezes Elstar Oils.

Ponad 100 mln zł będzie kosztowało powiększenie mocy produkcyjnych. Rozbudowane zostaną zakłady w Malborku i Czerninie, a w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie nowa fabryka do przerobu rzepaku. Łącznie na program inwestycyjny potrzeba 120 mln zł.

— Szanujemy pieniądze akcjonariuszy, więc będziemy korzystać także z kredytów inwestycyjnych — zapowiada Stanisław Rosnowski.

Z wypowiedzi przedstawicieli spółki wynika, że wpływy z emisji sięgną około 50 mln zł. Oznacza to, że jedna akcja może kosztować około 114 zł wobec 180 zł podczas wczorajszej sesji (po ponad 16-procentowym wzroście).

Zarząd Elstar Oils myśli o kolejnych inwestycjach. Nowe fabryki mogą stanąć w południowo-wschodniej Polsce, aby wykorzystać dostęp do rzepaku z Ukrainy.

— Zamierzamy być wiodącym producentem biokomponentów w Polsce. W Malborku produkcja sięgnie 100 tys. ton. Interesuje nas także konsolidacja tego rynku — zapowiada prezes Elstar Oils.

Produkcja biokomponentów może ruszyć w połowie roku. W tym czasie powinno zostać opublikowane rozporządzenie określające normy jakościowe biopaliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane