121 gmin otrzyma dotacje z UE na mikroinstalacje

MEJ
opublikowano: 09-08-2015, 22:21

W ostatnim konkursie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, dotacje na mikroinstalacje OZE otrzyma 121 gmin.

Konkurs na dotacje do mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii na wsi to efekt wolnych środków, które pozostały jeszcze w budżecie PROW na lata 2007-2013. W jego efekcie dotacje, oprócz trzech najlepiej ocenianych gmina w każdym województwie (48 gmin), dodatkowo wsparcie otrzymają najlepiej oceniane 73 pozostałe gminy, zebrane na liście krajowej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wartość dotacji sięgnąć może nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale pomoc dla każdej gminy nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro. Większość gmin pisała wnioski na kwoty dotacji zbliżone do tej sumy.

Konkurs przeprowadzono bardzo szybko. Nabory wniosków od gmin w poszczególnych województwach nastąpiły w maju br. Na przełomie lipca i sierpnia urzędy marszałkowskie publikowały wojewódzkie listy rankingowe. Obecnie dołączono do nich ogólnopolską listę beneficjentów stworzoną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dotacje mogły otrzymać gminy z obszarów wiejskich, wnioskujące o montaż mikroinstalacji OZE na zarządzanych przez siebie budynkach publicznych, choć do gminnych wniosków można było też wpisać montaż instalacji na prywatnych domach. W gminach, w których wsparcie udzielono prywatnym gospodarstwom domowym, instalacje OZE zostaną przekazane użytkownikom na własność po kilku latach - po upływie wymaganego przez UE okresu wsparcia, gdzie właścicielem instalacji jest gmina, nie jej użytkownik. W tych przypadkach często wsparcie było niższe niż 90 proc., wynosząc 80 proc.

Mikroinstalacje stworzone w ramach konkursu PROW 2007-2013 powstaną do końca października 2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane