1,3 mln internetowych domen z końcówką .pl

Presserwis
14-01-2009, 09:22

Liczba aktywnych domen z końcówką .pl wyniosła na koniec ub.r. 1,3 mln. Oznacza to wzrost aż o 73,5 proc. w stosunku do całego poprzedniego roku. Wynik osiągnięty w Polsce jest rekordowy zarówno w  Europie, jak i wśród innych krajów rozwiniętych - podał środowy Presserwis.

Liczba domen z końcówką .pl utrzymywanych w rejestrze NASK w końcu 2007 roku wyniosła 762,7 tys. Na koniec pierwszego kwartału 2008 roku było to już 941,3 tys. domen, na półrocze – 1,1 mln, trzeci kwartał zakończył się wynikiem 1,2 mln, a na koniec roku – dokładnie 1 323 454 – podał NASK w opublikowanym wczoraj raporcie.

W ten sposób Polska awansowała na piątą pozycję w Unii Europejskiej pod względem liczby domen utrzymywanych w rejestrze, wyprzedzając w 2008 roku Francję, Szwajcarię, Hiszpanię, Belgię i Austrię (pierwsze cztery miejsca zajmują Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Włochy).

– Tak dynamiczny wzrost w Polsce jest spowodowany kilkoma czynnikami: obniżkami cen, wdrożeniem nowych usług i dużą konkurencyjnością usług hostingowych – mówi Andrzej Bartosiewicz, kierownik działu domen w NASK. – Dla Polski specyficzne są usługi, takie jak testowanie domen i publikacja domen wygasających. Nie ma też jednego dominującego podmiotu rejestrującego domeny – dodaje Bartosiewicz.

NASK prognozuje, że w przyszłym roku dynamika wzrostu domen wyniesie 9-10 proc. kwartalnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Presserwis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / 1,3 mln internetowych domen z końcówką .pl