15 proc. CIT dla małych

opublikowano: 07-07-2016, 22:00

W przepisach o PIT jest więcej niż w ustawie o CIT możliwości wyboru uproszczonych form opodatkowania — przypomina MF.

Kolejna nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych jest już przedmiotem prac parlamentarnych. Zajmuje się nią sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Jedna ze zmian jest szczególnie ważna dla małych podatników i rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Będą oni płacić podatek w wysokości 15 proc. Taka stawka zostanie wprowadzona do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Obecnie wynosi on dla wszystkich 19 proc. Mali podatnicy to tacy, których przychód ze sprzedaży nie przekracza w roku podatkowym równowartości 1,2 mln EUR. Taką samą granicę dla małych podatników określono w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jednak płacącym PIT rząd nie zaoferował 15-procentowej stawki. „Wprowadzenie takiego rozwiązania wyłącznie w CIT, z pominięciem PIT, uwzględnia obowiązujące zasady opodatkowania dochodów (lub przychodów) osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne” — czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów (MF).

Jak wyjaśnia resort, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru korzystnych dla nich form opodatkowania na zasadach określonych w ustawie o PIT i o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. MF przypomina, że przedsiębiorcy ci mogą być opodatkowani na ogólnych zasadach, według skali podatkowej (ze stawkami 18 i 32 proc.), lub jednolitym PIT, według stawki 19 proc., ale też mogą korzystać z uproszczonych form, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Podatnicy CIT takich możliwości nie mają. Dodatkowa, obniżona stawka ma obowiązywać od przyszłego roku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane