15 proc. zatrudnionych bez badań okresowych

22-04-2015, 00:00

Badania profilaktyczne pracowników powinny być wykonywane przez lekarzy ze specjalizacją medycyny pracy — przypomina PIP.

Nie wszystkie firmy właściwie wywiązują się z obowiązku kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie. Inspekcja pracy wciąż stwierdza nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów regulujących te zadania pracodawców. Jak wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), w 2014 r. w skontrolowanych przez nią prawie 3,2 tys. zakładach badaniami wstępnymi, wymaganymi przy przyjmowaniu do pracy, nie objęto 1808 pracowników.

Stanowili oni 7,4 proc. spośród objętych kontrolą. Większy odsetek, bo 10,4 proc. (ponad 2,5 tys. osób), przeszedł takie badania dopiero po dopuszczeniu do pracy. Nie lepiej było z wywiązywaniem się z obowiązku kierowania zatrudnionych na badania okresowe. Naruszenia tego wymogu, w tym także nieprzestrzeganie terminów takich badań, stwierdzono w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników. To 15,2 proc. objętych kontrolą w tym zakresie. Badań kontrolnych nie posiadało 106 pracowników, czyli 2,3 proc. spośród tych, którzy wrócili do pracy na dotychczasowych stanowiskach po nieobecności z powodu choroby trwającej dłużej niż trzydzieści dni.

— Pracodawcy źle informują lekarzy o warunkach pracy kierowanych do nich osób — podkreśla Danuta Rutkowa, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy (GIP).

Brak lub błędy w takich informacjach, o czynnikach szkodliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów, dotyczyły skierowań prawie 3,9 tys. skontrolowanych pracowników (13,8 proc.). Inspekcja zwraca też uwagę, że badania profilaktyczne są też przeprowadzane przez lekarzy do tego nieuprawnionych, nieposiadających specjalizacji z medycyny pracy. Takie przypadki w ubiegłym roku dotyczyły 340 pracowników (1,4 proc. objętych kontrolą w tym zakresie). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / 15 proc. zatrudnionych bez badań okresowych