2 mld EUR na digitalizację Europy

opublikowano: 10-11-2021, 17:42

Sztuczna inteligencja, dane, chmura obliczeniowa, cyberbezpieczeństwo itp. znalazły się na unijnym świeczniku. Na ich rozwój popłyną pieniądze z Cyfrowej Europy.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jaki jest podział finansowania w ramach programu „Cyfrowa Europa”
  • kiedy ogłoszone zostaną pierwsze konkursy dotacyjne dla przedsiębiorców i zamówienia publiczne
  • jakie projekty będą mogły uzyskać unijne finansowanie

Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie dla działań mających zwiększyć poziom digitalizacji przedsiębiorstw, obywateli i administracji publicznej oraz zapewnić suwerenność technologiczną Unii Europejskiej, które będą realizowane w ramach programu Cyfrowa Europa. Na ten cel popłynie łącznie 1,98 mld EUR. Do końca listopada mają zostać opublikowane pierwsze konkursy, kolejne ogłoszone zostaną już w przyszłym roku. Fundusze będą rozdzielane w formie dotacji lub zamówień publicznych.

Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego, zapowiedział, że pieniądze te mają wspomóc przedsiębiorstwa różnej wielkości, w tym także start-upy, i ułatwić im działanie na szybko rozwijających się rynkach. Obywatelom natomiast - za sprawą działań edukacyjnych - pozwolą świadomie funkcjonować w środowisku cyfrowym.

Nowy wymiar gospodarki
Nowy wymiar gospodarki
Do roku 2030 dane, obliczenia w chmurze, usługi brzegowe i obliczenia kwantowe będą siłą napędową dla innowacji w przemyśle i społeczeństwie, przyczyniając się do powstania nowych modeli biznesowych - zaznaczył Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego.
Dursun Aydemir

1,38 mld EUR zostanie przeznaczone m.in. na inwestycje związane ze sztuczną inteligencją, projekty oparte na chmurze obliczeniowej i zbiory danych, a także rozwój infrastruktury komunikacji kwantowej. W grę wejdą m.in. projekty związane z budową wspólnych przestrzeni danych umożliwiających ich wymianę np. między przedsiębiorcami i sektorem publicznym, stworzeniem zaplecza testowego dla rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji przeciwdziałających zmianom klimatycznym czy sprzyjających większej demokratyzacji systemów opieki zdrowotnej, a także opracowaniem programów studiów wyższych w dziedzinach zaawansowanych technologii. Fundusze z tej puli będą wydatkowane do końca 2022 r.

Poznaj program konferencji online “Zarządzanie jakością danych w sektorze finansowym”, 7 grudnia 2021 >>

Obok głównego filaru programu Cyfrowa Europa ustalono również dwa poboczne. 269 mln EUR zostanie przeznaczone na projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa (budżet rozpisany także do końca 2022 r.). Chodzi m.in. o inwestycje w tworzenie zaawansowanego sprzętu, narzędzi i infrastruktury danych. 329 mln EUR to fundusze na budowę sieci europejskich centrów innowacji cyfrowych (finansowanie przewidziane do końca 2023 r.). Mają one oferować przestrzeń do testowania nowych rozwiązań i wspierać transformację cyfrową podmiotów prywatnych i publicznych. Komisja Europejska zaznacza, że centra mają stać się istotnym elementem unijnej „polityki przemysłowej i polityki na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów”.

– Przy pomocy programu Cyfrowa Europa budujemy bezpieczną i zrównoważoną infrastrukturę cyfrową. Umożliwiamy również przedsiębiorstwom uzyskanie lepszego dostępu do danych lub korzystanie z rozwiązań opierających się na sztucznej inteligencji - mówi Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane