270 mln zł na budowę Centrum Nowych Technologii UW

PAP
opublikowano: 08-07-2009, 15:38

270 mln zł otrzyma Uniwersytet Warszawski (UW) z funduszy Unii Europejskiej na wybudowanie kompleksu dydaktyczno-naukowego - Centrum Nowych Technologii. W środę podpisano umowę w tej sprawie.

"To wyjątkowo ważny dzień dla polskiej nauki, ponieważ wiemy już, że powstanie ośrodek, który dzięki nowej infrastrukturze dydaktycznej i badawczej, dzięki nowoczesnym technologiom, umożliwi studentom, doktorantom i pracownikom naukowym dostęp do najnowocześniejszej infrastruktury. Będą oni mogli pracować w dobrych, godnych XXI wieku, warunkach" - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Jak podkreśliła, w dzisiejszych czasach sukcesy w badaniach naukowych zależą przede wszystkim od dostępu do najnowocześniejszej infrastruktury badawczej. "Centrum Nowych Technologii stwarza takie możliwości. Te ponad 280 mln (łączna wartość projektu wynosi ok. 286 mln zł - PAP) to jest potężna suma, która pozwoli między innymi zbudować nowoczesne laboratoria" - dodała Kudrycka.

W ramach Centrum Nowych Technologii (CeNT) powstaną na terenie kampusu "Ochota" UW trzy budynki (CeNT I, CeNT II i CeNT III). W gmachu CeNT I powstaną laboratoria i sale dydaktyczne dla studentów m.in. biologii, chemii, biotechnologii, informatyki i ochrony środowiska. Z kolei w budynku CeNT II będzie się mieścił Wydział Fizyki z konieczną infrastrukturą do prowadzenia badań w zakresie fizyki i nauk pokrewnych.

CeNT będzie ukierunkowane na kształcenie interdyscyplinarne, a tematyka prowadzonych tam prac magisterskich i doktorskich ma być "silnie powiązana z potrzebami gospodarki". Wiedza i umiejętności studentów i doktorantów mają być kształtowane na potrzeby m.in. technologii nowych leków i szczepionek, modelowania procesów przemysłowych, syntezy nowych materiałów i konstruowania nowych urządzeń.

Podpisana w środę umowa na sumę 270 mln zł (pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) dotyczy realizacji CeNT I i CeNT II.

Na budowę CeNT III (m.in. 130 nowocześnie wyposażonych laboratoriów, w których będą prowadzone prace z zakresu ochrony środowiska) UW otrzyma 282 mln zł z innego unijnego Programu Operacyjnego - "Innowacyjna Gospodarka". Umowa w tej sprawie ma być podpisana w najbliższych tygodniach.

W rozmowie z PAP rektor UW Katarzyna Chałasińska-Macukow powiedziała, że Centrum będzie powstawać zgodnie z najlepszymi światowymi wzorcami takimi jak MIT (Massachusetts Institute of Technology w USA), Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet w Heidelbergu, czy Techniczny Uniwersytet w Monachium.

"W naszym założeniu CeNT w znaczącej części będzie przeznaczony na prace eksperymentalne (...) bardzo nam zależy na tym, żeby nasi młodzi ludzie, między innymi ci, którzy wyjeżdżają za granicę robić doktorat, żeby wracali i żeby znajdowali ten adres i żeby tutaj prowadzili swoje badania" - mówiła.

Jak dodała, zakończenie realizacji CeNT I i CeNT II planowane jest w 2013 r.

Kampus "Ochota" UW, na którym znajdzie się Centrum Nowych Technologii, powstaje od sierpnia 2008 r. w Warszawie, pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Wawelską i Księcia Trojdena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 270 mln zł na budowę Centrum Nowych Technologii UW