28,6 mld zł rocznie, tyle kosztują nas urzędnicy - prasa

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 15-12-2006, 07:53

Taką sumę trudno sobie wyobrazić! AŻ 28,6 miliarda złotych wydajemy rocznie na urzędników - pisze "Fakt".

Taką sumę trudno sobie wyobrazić! AŻ 28,6 miliarda złotych wydajemy rocznie na urzędników - pisze "Fakt".

Z własnej kieszeni opłacamy pensje oraz utrzymanie biur, samochodów służbowych i telefonów prawie 600-tysięcznej rzeszy biurokratów. I co gorsza, w przyszłym roku będziemy łożyć na nich jeszcze więcej! - podkreśla dziennik.

Na same pensje dla urzędników zatrudnionych w ministerstwach i urzędach centralnych wydajemy co roku około miliarda złotych. Dodatkowe pół miliarda złotych idzie na utrzymanie ich biur, delegacje, samochody, telefony, służbowe obiady.

A cóż dopiero w skali całej Polski! W sumie utrzymujemy Ok. 569 tys. urzędników - nie tylko w ministerstwach, ale także w samorządach, służbie zdrowia, wojsku, ubezpieczeniach. W Polsce pracuje 13 milionów ludzi, a to oznacza, że aż 4 proc. z nich to urzędnicy opłacani z podatków reszty pracujących Polaków - podaje "Fakt".

Jak obliczył "Fakt", na utrzymanie jednego biurokraty tyrają aż 23 dorosłe osoby. Każdy z nas łoży na urzędasów po 2200 zł rocznie - prawie jedna przeciętną pensję! Utrzymanie tego biurokratycznego potwora pochłania rocznie 28,6 mld zł.

"Jego działanie wręcz paraliżuje Polskę" - uważa Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Ale na tym jednak nie koniec. W przyszłym roku na utrzymanie administracji zapłacimy jeszcze więcej - zaznacza "Fakt". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane