29 biur podróży zalega z płatnościami

ET
opublikowano: 24-07-2009, 07:00

Zanim pójdziesz do biura podróży, najpierw zajrzyj do biura informacji gospodarczej. Kopernik tam był.

Fora internetowe — to tutaj zagląda większość wczasowiczów, zanim wybierze się na zorganizowane wakacje, żeby poznać opinie o biurze podróży, które wypoczynek organizuje. W przypadku Kopernika — touroperatora, który ostatnio splajtował — niewiele to dało. Znacznie ciekawsze informacje o firmie można znaleźć w Krajowym Rejestrze Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Sprawdziliśmy. Kopernik od ładnych kilku miesięcy zalegał z płatnościami wobec dwóch wierzycieli. Już w styczniu na listę nierzetelnych dłużników wpisała go Sferia, której nie zapłacił kilkunastu faktur po 300, 400 zł, a są też rachunki na tysiąc złotych i więcej.

Poważniejszy dług biuro ma wobec Europaische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce, ubezpieczyciela, z którym Kopernik współpracował. Kooperacja zakończyła się wiosną tego roku wpisem do KRD z kwotą zaległych płatności wysokości 47 tys. zł.

Zapytaliśmy w KRD, czy Kopernik jest jedynym biurem podróży w spisie. Nie jest.

— W Krajowym Rejestrze Długów jest obecnie notowanych 29 biur podróży z całej Polski. Są to zarówno duże firmy o znanych markach, działające na rynku ogólnokrajowym, jak i mniejsi, lokalni operatorzy turystyczni — wyjaśnia Michał Kostrowicki, specjalista ds. PR w KRD BIG.

Kilka z nich negocjuje właśnie z wierzycielami i pewnie niedługo z rejestru zostaną wykreślone. Co z pozostałymi? Ich klientom pozostaje nadzieja, że są rzetelniejszymi płatnikami niż upadły Kopernik.

— Ta firma stworzyła piramidę finansową i popełniła przestępstwo. W każdej branży trafiają się niestety przestępcy — mówi Jan Korsak z Polskiej Izby Turystyki (PIT).

W Polsce działa 2,5 tys. touroperatorów wpisanych do Centralnego Rejestru Zezwoleń Ministerstwa Sportu i Turystyki i tysiące agentów niezarejestrowanych nigdzie. Czy zatem 29 firm w KRD to dużo?

— I tak, i nie. Musielibyśmy poznać każdy przypadek, żeby wyrobić sobie zdanie. Z całą pewnością trzeba dokładnie sprawdzić, z kim wybieramy się na wakacje, czy posiada zezwolenie, należy do organizacji branżowych. Kopernik np. nie był członkiem PIT — mówi Jan Korsak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 29 biur podróży zalega z płatnościami