3 rekomendacje dla spółek górniczych

opublikowano: 06-12-2013, 11:59

Artur Iwański, analityk DM PKO BP, wydał rekomendacje: "kupuj" dla Bogdanki oraz "trzymaj" dla JSW i NWR.

Zdaniem specjalisty, w przyszłym roku powoli zacznie się poprawiać sytuacja na rynku węgla koksowego, a średnia cena będzie o 8 proc. wyższa niż w tym roku.

- Ceny nie rosną, mimo poprawy na rynku stali, co wynika z nadpodaży węgla w handlu morskim, szacowanej nawet na 10 proc. całego obrotu. Rynek powinien znaleźć równowagę dopiero w przyszłym roku - uważa Artur Iwański.

Jego zdaniem, ceny węgla energetycznego powinny się ustabilizować, co spowoduje mniejszą presję w Polsce, mimo dalszych spadków cen energii elektrycznej.

- W drugim półroczu 2014 powinny się nawet pojawić pierwsze rozmowy o podwyżkach cen węgla - przewiduje Artur Iwański.

Specjalista spodziewa się ożywienia na rynku fuzji i przejęć, po kończącym się właśnie audycie kopalń na Śląsku, który ma zakreślić strategiczną wizję dla Polskiego węgla.

- Spodziewamy się ciekawych transakcji kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów i kopalni, a nie całych grup. Po stronie sprzedających będą restrukturyzujące się Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy, po stronie kupujących JSW, Węglokoks i branża energetyczna. Należy oczekiwać zarówno wstrząsów, jak i ruchów tektonicznych. Krajobraz górnictwa na pewno się zmieni - uważa analityk DM PKO BP.

Wycena akcji Bogdanki to 154 zł, JSW 69 zł, a NWR 4,2 zł.

- Lekka poprawa ceny i wzrost wydobycia o 30% do 2015 r. podniesie zysk netto Bogdanki w okolice 0,5 mld zł (P/E 9,0x; EV/EBITDA 4,8x). Stopa dywidendy będzie rosła z prawie 5% w 2014 r. do 8% za trzy lata. Dodatkowy potencjał tkwi w lepszej kontroli kosztów, mocniejszej poprawie ceny węgla, a zwłaszcza w zdobyciu dodatkowych koncesji - ocenia Artur Iwański.

Specjalista zwraca uwagę na bardzo dużą wrażliwość wyceny i wyników JSW na ceny węgla koksowego.

- Gorsza/lepsza ścieżka wzrostu cen w 2014 r. bardzo mocno negatywnie/pozytywnie wpłynie na kurs JSW. Naszym zdaniem jednak ryzyko nie jest symetryczne, bo obecna cena JSW uwzględnia juz istotna poprawę ceny węgla o 20-30% od dzisiejszego poziomu spot - dodaje Artur Iwański.

Jego zdaniem, NWR mimo głębokiej restrukturyzacji wciąż nie wypłynął na bezpieczne wody.

- Na koniec 2014 r. NWR chce mieć koszty wydobycia na bardzo ambitnym poziomie 60 EUR/t. Jeżeli to się uda, a ceny węgla koksowego się poprawią, wyniki i wycena NWR wystrzelą. Jednak powyższe „jeżeli” cały czas oznacza mnóstwo ryzyka. W tym przypadku
przyjmujemy konserwatywne założenia i rekomendujemy kibicowanie restrukturyzacji z
boku - podsumowuje analityk DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / 3 rekomendacje dla spółek górniczych