3 scenariusze dla Pekao, Aliora i PZU

opublikowano: 24-10-2017, 10:42
aktualizacja: 24-10-2017, 10:56

Michał Konarski, analityk mBanku, uważa, że połączenie Banku Pekao z Aliorem może być problematyczne ze względu na wymaganą większość 2/3 głosów na WZA. Przedstawił też 3 scenariusze dla zainteresowanych instytucji (w tym kontrolującego je PZU) przy wezwaniu na 33, 66 i 100 proc. akcji Aliora.

We wszystkich scenariuszach założono średnią cenę kupna walorów Aliora na poziomie 70 zł na akcję, który odpowiada średniej cenie nabycia przez PZU i jest zbliżony do kursu rynkowego z ostatnich dni.

Scenariusz 1: Pekao kupuje 33 proc. Aliora od PZU po 70 zł za akcję 

Ten scenariusz Michał Konarski uznaje za mało prawdopodobny, ponieważ nie daje to możliwości Pekao do połączenia banków, a ponadto KNF raczej nie wyda zgody na taką transakcję ze względu na to, że w radzie Aliora będą się znajdować przedstawiciele Pekao.

Gdyby jednak do tego doszło, transakcja byłaby neutralna dla Aliora i PZU, poprawiłaby natomiast ROE Pekao o 2 pkt. proc., ale zmniejszyłaby dywidendę o połowę.

Scenariusz 2: Pekao kupuje 66 proc. Aliora od PZU i z rynku

Zdaniem analityka, wezwanie mogłoby zostać przeprowadzone z ceną 70-78,5 zł. Taki scenariusz analityk uznaje za bazowy.

- Uważamy, ze wyższa granica jest możliwa, aby zachęcić akcjonariuszy Alior Banku do sprzedaży akcji - napisał Michał Konarski, który dodaje, że taka transakcja pozbawiłaby Pekao zdolności dywidendowych, osłabiłaby kapitały PZU i zmniejszyła tempo rozwoju Alior Banku. Nie byłoby też efektów synergii kosztowych (bo oba banki już są efektywne).

Scenariusz 3: Pekao kupuje 100 proc. Aliora we wezwaniu po 70 zł za akcję

Analityk uważa taki scenariusz za mało prawdopodobny, ponieważ wymagałaby od Pekao podniesienia kapitału o co najmniej 2,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu