Czytasz dzięki

400 mln zł na modernizację fregat

PAP
opublikowano: 28-10-2010, 14:31

O przeznaczeniu 400 mln zł na modernizację dwóch polskich fregat - ORP "Gen. K. Pułaski" i ORP "Gen. T. Kościuszko" - poinformował w czwartek w Gdyni minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Jak powiedział Klich sprawa modernizacji fregat była bardzo długo rozważana, w końcu jednak podjął on decyzję, że fregaty powinny być modernizowane. Minister dodał, że na ten cel w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przeznaczonych 400 mln zł.

Jak wyjaśnił Klich, który w czwartek wziął udział w odbywającym się w Gdyni pożegnaniu załogi ORP "Bielik" (okręt wyruszył na Morze Śródziemne na czteromiesięczną misję operacji antyterrorystycznej NATO o kryptonimie "Active Endeavour"), modernizacja fregat będzie elementem realizowanego właśnie programu modernizacji sił zbrojnych, w tym Marynarki Wojennej.

Jak przypomniał szef resortu obrony, w ramach tego samego programu, którego wykonanie potrwa do 2018 roku, unowocześnione mają zostać także niektóre okręty podwodne.

Klich dodał, że trwa już modernizacja dwóch okrętów rakietowych typu Tarantula - ORP "Rolnik" i "Metalowiec". "Jest w nich wymieniany układ napędowy" - powiedział minister.

Szef resortu powiedział także, że w grudniu powinny dotrzeć do Polski kolejne rakiety RBS MK III. "Z początkiem przyszłego roku mają być one zamontowane na kolejnych okrętach typu Orkan" - powiedział Klich.

Anna Kisicka (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane