5 gorących spółek na sesji 2 I 2023

opublikowano: 02-01-2023, 10:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na pierwszej sesji w nowym roku wyróżniają się Bogdanka, PKN Orlen, Boryszew, Getin i Sunex.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • dlaczego drożeją akcje Bogdanki,
  • ile z wyniku EBITDA Orlenu odejmie obniżenie cen hurtowych paliw,
  • co było impulsem do zwyżki kursu Boryszewa
  • jak w nowy rok weszły najlepsze akcje 2022 r.
  • co stało się na kursie Getinu.

1. Notowania Bogdanki kontynuują marsz w górę efektywnie rozpoczęty jeszcze na ostatniej sesji 2022 r. Impulsem stała się podwyżka cen w umowie długoterminowej na dostawy węgla dla Enei.

2. Kurs Orlenu idzie nieznacznie w górę mimo że decyzja spółki o obniżeniu hurtowych cen paliw o 13 proc. mająca na celu zniwelowanie zwyżki VAT (z 8 do 23 proc.) jest negatywnie odbierana przez analityków. Tamas Pletser z Erste podliczył, że jeśli obniżka zostanie na stałe, to odejmie 3,2 mld zł z wyniku EBITDA koncernu. Tomasz Kasowicz z Ipopemy dodaje, że skala erozji marży może być równa wynikowi z segmentu rafineryjnego i detalicznego za III kw. 2022 r. Analityk spodziewa się jednak odbudowy marż w najbliższych tygodniach dzięki rosnącym cenom ropy, korzystniejszemu kursowi walut i spodziewanym niedoborom diesla po nowych sankcjach, jakie na Rosję zostaną nałożone w lutym 2023 r.

3. Dynamiczną zwyżkę kontynuuje kurs Boryszewa. Zaczęła się ona po informacji o zamiarze wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci Oddziału Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina do spółki NPA Skawina.

4. Kurs Getinu rośnie po tym, jak na rachunki inwestorów spłynęły środki z obniżenia kapitału zakładowego.

5. Akcje Suneksu zostały zdecydowanie najlepszą inwestycją na GPW w 2022 r. W nowy rok wchodzą z przytupem - kurs znów wyraźnie rośnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane