50 firm chce zawojować Brazylię

opublikowano: 26-11-2012, 00:00

Trwa ostatnia w tym roku misja polskich przedsiębiorców do Ameryki Południowej. Po niej zapadną decyzje o kolejnych.

PESA, KGHM, Lotos, Medcom, polskie stocznie — te firmy, i ponad 50 innych będzie w środę w Brazylii na forum gospodarczym organizowanym z okazji oficjalnej wizyty Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych.

— Dziś i jutro grupa 20 przedsiębiorców z sektorów wydobywczego, transportowego, infrastrukturalnego i zbrojeniowego spotyka się z firmami w Kolumbii. W tym samym czasie 30 innych firm z sektorów offshore, energetycznegoi chemicznego ma branżowe spotkania w brazylijskim Rio de Janeiro. Na środowe forum do Sao Paulo do tych grup dołączą firmy z sektorów wydobywczego, infrastrukturalnego, transportowego, usług dla przemysłu czy dóbr konsumpcyjnych. Niektóre z nich będą mieć po 10 spotkań dziennie — mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych, która uczestniczy w misji.

Wielkie nadzieje

Przedsiębiorcy wiele sobie obiecują po wyjeździe. — Udział w rządowej misji otwiera mi w kilku miejscach w Brazylii drzwi. To ja zapraszam potencjalnych klientów na forum gospodarcze do Sao Paulo, a dla nich jest nobilitujące, że mogą wziąć w nim udział. Gdybym pojechał sam, umawianie spotkań trwałoby tygodniami — ocenia Bartosz Świderek, wiceprezes firmy Pol-Inowex, zajmującej się relokacją fabryk.

— Ta misja podnosi rangę naszych spotkań i uwiarygadnia nas w oczach partnerów. W czerwcu zarejestrowaliśmy w Brazylii spółkę, w pierwszym etapie handlową, w najbliższych latach chcemy uruchomić produkcję — mówi Ryszard Wtorkowski, prezes giełdowego producenta opraw oświetleniowych LUG.

Trzeba być

Cała Ameryka Południowa to dla polskich firm świetny rynek.

— Jak na potencjał tego regionu, wymiana handlowa jest bardzo niewielka. Brazylia to szósta gospodarka świata i naturalna droga do wejścia do Ameryki Południowej — uważa Beata Stelmach.

W 2011 r. Polska wyeksportowała do Brazylii towary za 1,1 mld zł, w tym roku jest szansa na sporo więcej, bo w pierwszym półroczu było to już 739,7 tys. zł. Import z Brazylii sięgnął w ubiegłym roku 2,9 mld zł, a w pierwszym półroczu 2012 r. — 1,4 mld zł. W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych postawiło właśnie na Amerykę Południową. W styczniu odbyła się misja do Chile i Peru, we wrześniu do Meksyku.

Jeszcze wrócą

Wiceminister obiecuje przedsiębiorcom, że „atak” na Amerykę Południową nie był jednoroczną imprezą.

— Na pewno będziemy kontynuować misje gospodarcze w tym kierunku. Ministerstwo Gospodarki zalicza Brazylię do obszarów strategicznych, więc chcemy wspólnie zaplanować wydarzenia — zapowiada Beata Stelmach. W styczniu 2013 r. w Chile odbędzie się szczyt UE — Ameryka Południowa. Nie zabraknie tam polskich firm. W końcu KGHM, który zrealizował w tym roku największą w historii polskich spółek inwestycję zagraniczną, przejmując kanadyjską Quadrę za ponad 9 mld zł, wyda 3,1 mld zł na projekt Sierra Gorda w Chile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu