50-proc. PIT do trybunału

Jarosław Królak
opublikowano: 14-12-2004, 00:00

Najwyższą stawką podatkową zajmie się wkrótce Trybunał Konstytucyjny. Jego werdykt jest oczywisty.

Wczoraj Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) potwierdziła informacje „Pulsu Biznesu” z 10 grudnia i na konferencji prasowej ogłosiła, że wkrótce skieruje do Trybunału Konstytucyjnego (TK) wprowadzenie 50-proc. stawki PIT dla najbogatszych. To oznacza, że pobrane w 2005 r. przez urzędy skarbowe zaliczki na czwartą stawkę będą zwracane. Dlaczego? Bo wyrok trybunału może być tylko jeden — wygrana przedsiębiorców.

Co budzi sprzeciw? Bynajmniej nie wysokość 50-proc. stawki PIT...

— Tryb jej wprowadzania pogwałcił konstytucję. To zły sygnał dla podatników, że w Polsce można z dnia na dzień zaskakiwać ich większymi obciążeniami fiskalnymi. Traci na tym wiarygodność państwa i jego wizerunek wśród inwestorów — podkreśla Henryka Bochniarz, szefowa PKPP.

Prezydent dopiero 9 grudnia podpisał nowelizację ustawy. 50- -proc. stawka dla zarabiających powyżej 50 tys. zł miesięcznie nie miała więc 30-dniowego vacatio legis (choć wejdzie w życie 1 stycznia 2005 r.). A co najmniej tyle czasu podatnicy powinni mieć na zapoznanie się z przepisami pogarszającymi ich sytuację, na co już kilkakrotnie wskazywały orzeczenia TK. Nie byłoby problemu prawnego, gdyby prezydent Aleksander Kwaśniewski swój podpis złożył jeszcze w listopadzie. Miał jednak czas do 9 grudnia i z tego prawa w pełni skorzystał.

— Liczyliśmy, że tę sprawę do trybunału skieruje prezydent. Skoro tego nie uczynił, my to zrobimy — dodaje Rafał Iniewski, szef prawników PKKP.

Wyrok TK będzie formalnością. Pytanie tylko, kiedy zostanie wydany. Oby szybko. Fiskus zapowiedział, że od stycznia 2005 r. będzie pobierał zaliczki na 50-proc. PIT. Po wyroku TK, uznającym złamanie konstytucji, urzędy skarbowe musiałyby je zwracać wraz z odsetkami. Jarosław Neneman, wiceminister finansów, twierdzi jednak, że po takim wyroku pobrane zaliczki obniżą podatek w kolejnych miesiącach.

Skargę do TK na 50-proc. PIT zamierza także złożyć Polska Rada Biznesu oraz Mirosław Gronicki, minister finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 50-proc. PIT do trybunału