500+ pobudza oszczędności

Konsumpcja mocno nie skoczyła, wzrosły oszczędności. Oparcie ich na takich transferach to nie najlepsza strategia.

To, jak na gospodarkę i finanse gospodarstw domowych wpłynie program 500+, wciąż jest niewiadomą. Na razie świadczenie dużo dobrego przyniosło w najuboższych rodzinach. Chociaż na konta beneficjentów programu w ubiegłym roku wpłynęło ponad 17 mld zł, to statystyki konsumpcji nie poszybowały. Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie ING BSK wynika, że wyjaśnienie tego może być proste. Rodziny postanowiły część pieniędzy zaoszczędzić.

— Fakt, że Polacy oszczędzają nawet 26 proc., czyli 6,2 mld zł z programu 500+, zamiast wydawać całość na bieżące potrzeby, należy oceniać pozytywnie — mówi Karol Pogorzelski, ekonomista ING BSK. Ankietę przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1027 osób, z czego 16 proc. było uprawnionych do świadczenia.

Badanie wskazuje, że co piąty beneficjent pomocy zaczął odkładać pierwsze oszczędności, a 36 proc. deklaruje, że może zacząć oszczędzać w przyszłości. Tylko jedna trzecia gospodarstw domowych przyznała, że wszystko wydaje od razu. Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost stopy oszczędności to dobra wiadomość, ale impuls nie powinien iść ze strony państwa.

— Transfery społeczne to nie jest optymalna polityka podnoszenia oszczędności — uważa Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.

Zwraca uwagę, że rosnące na kontach kwoty z 500+ mogłyby być dobrym krajowym źródłem finansowania np. inwestycji, ale pod warunkiem, że nie prowadzą do wzrostu deficytu w budżecie, który uszczupla oszczędności w całej gospodarce. Z międzynarodowego badania ING wynika też, że w ciągu ubiegłego roku mocno urósł odsetek Polaków, którzy gromadzą zaskórniaki. Dzisiaj ponad dwie trzecie osób deklaruje posiadanie jakichkolwiek oszczędności — aż o 24 pkt. proc. więcej niż rok temu.

To zasługa dobrej sytuacji na rynku pracy i rosnącej gospodarki, ale w dużej mierze programu 500+. Odsetek oszczędzających nie odstaje już od europejskiej przeciętnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu