6 kandydatów PiS do RPP

Sejmowa większość Prawa i Sprawiedliwości skompletowała listę sześciu kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej – wynika z nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu”

Na początku przyszłego roku Sejm, Senat i prezydent wybiorą aż 8 z 9 członków Rady Polityki Pieniężnej nowej kadencji. O tym kto zasiądzie we władzach monetarnych zdecyduje większość parlamentarna, a ta należy dzisiaj do Prawa i Sprawiedliwości (PiS), więc kandydatury tej partii wzbudzają najwięcej emocji wśród ekonomistów.

Nazwiska najbardziej prawdopodobnych kandydatów, którzy złożyli już dokumenty u marszałków Sejmu i Senatu są znane. Pięciu nowych członków Rady musi zostać powołanych do końca stycznia, w lutym dołączy do nich jeszcze jedna osoba mianowana przez Sejm oraz dwie wskazane przez prezydenta.

Kandydaci z Sejmu:

Grażyna Ancyparowicz, profesor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, była dyrektor Departamentu Finansów GUS. Od lat jest związana z prawicą, zasiadała w Radzie Programowej PiS, a ostatnio w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie. Podczas debaty o systemie emerytalnym dała się poznać jako zwolennik likwidacji OFE.

Eryk Łon, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie. Jest autor wielu publikacji na temat polityki pieniężnej, budżetowej oraz rynków finansowych. Podobnie jak Grażyna Ancyparowicz zasiada w radzie naukowej związanego ze SKOK-ami Spółdzielczego Instytutu Naukowego.

Jerzy Żyżyński profesor nauk ekonomicznych związany z Uniwersytetem Warszawskim. Poseł PiS poprzedniej i obecnej kadencji oraz wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Specjalizuje się w tematach związanych z polityką pieniężną i fiskalną, rynkami finansowymi.

Kandydaci z Senatu:

Jerzy Kropiwnicki, ekonomista, działacz opozycyjny w PRL. Był ministrem w kilku rządach oraz posłem. W latach 2002-2010 był prezydentem Łodzi, został odwołany w referendum. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. kandydował do Senatu z ramienia PiS. Od 2010 r. pełni funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego

Eugeniusz Gatnar, profesor związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Autor wielu opracowań naukowych i podręczników z dziedziny ekonomii. Obecnie członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, ale jego kadencja wygasa w marcu 2016 r. Specjalizuje się w analizie danych statystycznych. Jest członkiem Rady Statystyki przy GUS.

Marek Chrzanowski, doktor nauk ekonomicznych. Wykładowca w Zakładzie Polityki Gospodarczej SGH. Jest też prezesem Instytutu Gospodarki Narodowej i Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. Jest autorem licznych publikacji z polityki pieniężnej i fiskalnej, zajmuje się też problematyką roli państwa w gospodarce.


Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane