6 obligacji wartych uwagi

  • Emil Szweda
03-12-2012, 00:00

Catalyst

W 2013 r. spółki będą wykupywać obligacje, co daje szansę na spore krótkoterminowe zyski. Oto propozycje, także dla inwestorów gotowych podjąć większe ryzyko i tych, którzy godzą się na niższe zyski ze strategii „kup i trzymaj”.

Na krótki termin

Best

Wykup obligacji BST0513 przypada niemal równo za pół roku, a nowy i ostatni zarazem okres odsetkowy właśnie się rozpoczął. Best płaci odsetki przewyższające WIBOR6M o 7,5 pkt proc., czyli 12,1 proc. Na Catalyst można je kupić za 102,45 proc. nominału, co da 7 proc. rentowności brutto (bez uwzględniania prowizji maklerskiej). Best właśnie zakończył publiczną emisję obligacji i zaoferował kupon znacznie skromniejszy — 4,7 pkt proc. ponad WIBOR3M. A i przed nią Best miał bardzo wiarygodny bilans.

Robyg

Wykup papierów serii ROB1213 przypada 2 grudnia 2013 r. Do tego czasu nabywca może liczyć na 7,93 proc. rentowności brutto (bez kosztów prowizji). Oprocentowanie obligacji jest stałe (8,9 proc.), co jest ich największą zaletą w środowisku spadających stóp procentowych. Na koniec III kwartału Robyg miał prawie 150 mln zł w gotówce. Wskaźniki płynności i poziom zadłużenia ma jedne z najbezpieczniejszych — z punktu widzenia wierzyciela — wśród notowanych deweloperów.

Kup i trzymaj

Minox

Właściciel składów budowlanych i jednego hipermarketu budowlanego radzi sobie z dekoniunkturą na rynku budownictwa i notuje wprawdzie niewielki, ale jednak wzrost przychodów. Dzięki tegorocznej emisji obligacji może pozwolić sobie na zakupy materiałów za gotówkę, dzięki czemu uzyskuje wyższe rabaty, a tym samym marżę. Minox płaci 12 proc. stałego kuponu, a obligacje serii MNX0414 można kupić za 100,5 proc. nominału. Rentowność na poziomie 11,44 proc. (bez kosztów prowizji) niezależna od zmian WIBOR to główna zaleta inwestycji na półtora roku.

Krakowski Bank Spółdzielczy

Oprocentowanie serii SBK1020 to WIBOR6M plus 4 pkt proc. — to najwyższy kupon, jaki można otrzymać od banku spółdzielczego. W obecnych warunkach byłoby to 8,55 proc., a przy cenie 102,89 proc. żądanej przez sprzedającego rentowność wyniosłaby 8,01 proc. do dnia wykupu. Licząc inaczej, przez osiem lat można zarobić 68 proc. netto, zakładając reinwestowanie odsetek i WIBOR na niezmienionym poziomie. Przy wieloletniej inwestycji wahania WIBOR powinny się uśredniać i obecny spadek stóp może okazać się dogodnym momentem do zakupu papierów po niższej cenie. W ostatni piątek obligacje zmieniły właściciela po cenie nominalnej, a więc okazyjnej. KBS miał na koniec czerwca współczynnik wypłacalności na poziomie 11,37 proc.

Dla inwestorów o mocnych nerwach

Rodan Systems

Na koniec III kwartału krótkoterminowe zobowiązania spółki podliczono na 14,4 mln zł, a należności na 7,9 mln zł. Ta różnica w pozycjach bilansu sprawia, że obligacje Rodanu (ROD0813) traktowane są nieufnie i można je kupić za 90 proc. nominału, co daje im 29 proc. rentowności brutto, przy oprocentowaniu na poziomie WIBOR6M plus 8 pkt proc. Jednak przy aktywach wycenionych na 35 mln zł spółka ma dość majątku, by pokryć całość zobowiązań dwukrotnie, więc kalkulacje oparte na spłacie obligacji nie są pozbawione podstaw.

Werth-Holz

Kolejne kwartały są dla spółki pasmem narastających niepowodzeń. Producent ogrodowych elementów drewnianych (altany, płotki etc.) stracił część klientów na Zachodzie, a ci, którzy zostali, narzekają na słaby popyt. W efekcie przychody spadły o 45 proc. w III kwartale, spółka zanotowała stratę już na poziomie sprzedaży brutto. Ale Werth-Holz ma pieniądze na obsługę zobowiązań, a w razie potrzeby także majątek na ich pokrycie. Obligacje (WHH1214) zabezpieczone hipoteką i poręczeniem głównego akcjonariusza można kupić z rentownością sięgającą 13,5 proc. brutto za 95,5 proc. ceny nominalnej.

Emil Szweda

obligacje.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / 6 obligacji wartych uwagi