6 spółek narażonych na wschodnie ryzyko

opublikowano: 24-03-2014, 13:41

Analitycy DM IDMSA spośród 80 monitorowanych spółek wskazali sześć tych, które mają największą ekspozycję na rynku ukraiński i rosyjski.

Ponieważ nie zanosi się na szybkie rozwiązanie problemów na linii Rosja-Ukraina, analitycy Domu Maklerskiego IDMSA radzą serio traktować ryzyko „zarażenia” polskie gospodarki, m.in. z powodu zakłóceń w wymianie handlowej (w tym w dostawach gazu) i spadku tempa wzrostu PKB za wschodnią granicą. W najnowszym raporcie wskazali spółki, na które kryzy może wpłynąć w największym stopniu.

1.    Rovese. Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan i inne kraje regionu mają łącznie ponad 50-procentowy udział w przychodach. Grupa posiada 3 fabryki na Ukrainie (24 proc. mocy produkcyjnych ceramiki sanitarnej), trzy w Rosji (24 proc. ceramiki sanitarnej i 22 proc. mocy produkcyjnych płytek ceramicznych). Rośnie ryzyko presji podażowej na krajowym rynku, ze względu na to, że konkurencja również ma sporą ekspozycją na rynki wschodnie.

2.    Decora. Firma ma fabrykę na Białorusi. Eksport za wschodnią granicę to 35 proc. przychodów.

3.    LPP. Rosja ma mieć w 2014 r. 20-procentowy udział w powierzchni handlowej i 24-procenotwy w przychodach, a Ukraina – odpowiednio – 4 i 6-procentowy. Spółka narażona jest na ryzyko kursu walutowego (zwłaszcza RUB/PLN).

4.    Asbis. Spółka ma dużą ekspozycję na rynki Ukrainy i Rosji (10 oraz 20 proc. przychodów i jeszcze większy udział w zyskach). Wartość niezabezpieczonych należności na Ukrainie to około 10 mln USD. Ryzyka wiążą się z potencjalnym spadkiem sprzedaży, dewaluacją hrywny i rubla wobec dolara, który jest walutą, w której spółka raportuje oraz ewentualnymi odpisami należności.

5.    Mercor. Spółka ma bezpośrednią ekspozycją na Rosję poprzez zarejestrowaną tam spółkę zależną. W 2013 r. udział tego rynku w sprzedaży skonsolidowanej sięgał 10 proc., a firma notowała tam ponadprzeciętne marże. Ekspozycja na Ukrainę jest mniejsza.

6.    Getin Holding. Ponad połowa przychodów i zysków generowana jest na rynkach wschodnich. Spodziewamy się, że biznesy w Rosji i na Ukrainie skurczą się, a negatywne skutki spotęguje osłabienie tamtejszych walut.

Ponadto DM IDMSA wśród spółek umiarkowanie narażonych – pośrednio lub bezpośrednio - na problemy naszych wschodnich sąsiadów wskazuje Ceramikę Nową Galę, Kęty, BSC Drukarnię Opakowań, Integer.pl, Asseco Poland, TVN, Kopex i Famur.  [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / 6 spółek narażonych na wschodnie ryzyko