Koncepcja budowy Trasy W-Z pojawiła się w 1946 roku. Latem 1947 roku gotowy był wstępny projekt trasy. 4 lipca tego samego roku architekci przedstawili makietę trasy władzom państwowym, m.in. prezydentowi Bolesławowi Bierutowi, który zaakceptował jej plan.
Budowę Trasy W-Z rozpoczęto w październiku 1947 roku, a zakończono już po dwudziestu miesiącach - 17 lipca 1949 roku. Uroczyste otwarcie trasy, z wielką pompą i przecięciem wstęgi przez prezydenta Bieruta odbyło się 22 lipca. W chwili otwarcia trasę nazwano Aleją gen. Karola Świerczewskiego.

None