600 mln zł na inwestycje

Beata Chomątowska
opublikowano: 17-11-2006, 00:00

Jeszcze w tym roku PKP Intercity mogą ogłosić przetarg na remont i modernizację wagonów. Spółka czeka tylko na zgodę właściciela.

W PKP Intercity (PKP IC) szykują się trzy przetargi. Pierwszy — może jeszcze w grudniu — na remont i modernizację ponad 200 wagonów. Dwa kolejne — w pierwszym kwartale przyszłego roku — na zakup nowych wagonów i lokomotyw, które miałyby wjechać na tory już w 2008 r.

Nowa twarz Warsu

— Jeśli chodzi o przetarg na modernizację taboru, zarząd podjął już decyzję i przygotowuje wymagane dokumenty. Czekamy tylko na zgodę PKP i ministra transportu — mówi Czesław Warsewicz, p.o. prezes spółki.

Przetarg jest wart około 600 mln zł.

PKP IC zaprezentują dziś nowy rozkład jazdy na 2006/2007 r., który zacznie obowiązywać od 9 grudnia. Jest w nim osiem nowych połączeń, m.in. z Warszawy do Przemyśla. Od grudnia wszystkie wagony klasy intercity będą klimatyzowane i będzie obowiązywał w nich całkowity zakaz palenia. Do końca roku, zgodnie z deklaracjami zarządu spółki, mają być też widoczne pierwsze zmiany oblicza Warsu — w wagonach restauracyjnych pojawi się nowe menu.

600 dla Włoszczowy

W październiku pociągi Intercity przewiozły 951 tys. pasażerów — to wynik lepszy niż w sierpniu i wrześniu. Spółka nadal planuje 40 mln zł zysku netto na koniec roku.

— Jest to możliwe, bo będziemy mieć około 30 mln zł brutto zysku i około 10 mln zł odroczonego podatku wynikającego z ubiegłorocznych strat, który możemy aktywować w tym roku — mówi Czesław Warsewicz.

Są już pierwsze statystyki PKP dotyczące przystanku Włoszczowa Północ. W ciągu 20 dni (do 6 listopada) na stacji wsiadło lub wysiadło około 600 pasażerów. Wbrew obawom, że niedługo intercity z Krakowa do Warszawy będą zatrzymywać się na kolejnych nowych przystankach, co wydłuży czas przejazdu, władze PKP IC zapowiadają, że w przyszłym roku chcą skrócić podróż Centralną Magistralą Kolejową o pół godziny.

Zdaniem p.o. prezesa PKP IC, będzie to możliwe m.in. dzięki wymianie rozjazdów na odcinkach między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą oraz Kozłowem a Krakowem i Katowicami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu