7 mld zł rocznie to jeszcze mało?

DI, PAP
25-11-2011, 07:05

Według środowiska górniczego, większy podatek od wydobycia dobije kopalnie – informuje "Rzeczpospolita".

"Nie wolno mówić o podatku od wydobycia węgla, nie podając konkretów, bo to budzi niepokój. Jeśli planuje się kolejne obciążenia górnictwa, powinny być one podawane jasno i czytelnie" – mówi o planie zwiększenia podatku od wydobycia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

I dodaje, że o ile w przypadku miedzi rząd mówi o pewnych sumach, o tyle w sprawie węgla to jedna wielka niewiadoma. Branża górnicza w latach 2000 - 2009 wpłaciła do budżetu państwa, budżetów lokalnych oraz parabudżetowych funduszy ponad 58,7 mld zł, czyli 34 proc. swoich wpływów ze sprzedaży węgla. W tym czasie skorzystała z ponad 8,1 mld zł dotacji budżetowych.

Janusz Olszowski podkreśla, że ustalona w prawie górniczym stawka opłaty eksploatacyjnej będzie indeksowana wskaźnikiem inflacji, co ułatwi kopalniom planowanie budżetów. "Pytanie tylko, o jakim wzroście mowa, bo w przypadku węgla kamiennego wzrost o 100 proc. to skok z ok. 2 do ok. 4 zł za tonę, a więc prawdopodobnie suma do udźwignięcia przez kopalnie. Jednak jeśli okaże się, że to np. 20 zł za tonę, to uderzy w sektor węglowy, który przecież dopiero się podnosi po słabszych latach" - dodaje Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.

Jego zdaniem jednak opłata powinna być uzależniona nie tylko od wielkości wydobycia, ale także np. od zmiennej ceny surowca czy osiąganych zysków. "Poza tym nie ukrywajmy, że państwo ma wiele możliwości sięgnięcia do kas kontrolowanych przez nie kopalń, bo jest jeszcze dywidenda czy opłata z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa" - mówi Krzysztof Zarychta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / 7 mld zł rocznie to jeszcze mało?