70 proc. nowych mieszkań kupujemy za gotówkę

opublikowano: 01-07-2018, 22:00

Kredyty na mieszkanie są tanie dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, ale nie zachęca to Polaków do lewarowania przy kupnie nieruchomości.

Kolejne, cokwartalne dane NBP potwierdzają, że w siedmiu największych miastach aż 71 proc. mieszkań od deweloperów kupowanych jest za gotówkę. W pierwszym kwartale tego roku w ten sposób sfinansowano zakup 13 tys. lokali, co oznacza, że Polacy wysupłali 5 mld zł. — Żeby w pełni docenić skalę hossy, z jaką mamy obecnie do czynienia, warto przypomnieć rok 2012 — czas, w którym stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie, a banki sporo płaciły za deponowane na lokatach pieniądze.

Wtedy to przez cały rok w biurach sprzedaży deweloperów w siedmiu miastach Polacy wydali 6,1 mld zł gotówki na zakup lokali. Obecnie podobna kwota trafia na rynek w ciągu zaledwie trzech-czterech miesięcy — komentuje Bartosz Turek, analityk Open Finance. Jego zdaniem, trend zakupów mieszkań może wzmocnić trend wzrostowy cen mieszkań.

— Z indeksu hedonicznego, stworzonego przez NBP, wynika, że w największych miastach za mieszkanie z drugiej ręki trzeba dziś płacić o prawie 7 proc. więcej niż rok wcześniej. W tych samych miastach rosną też średnie ceny transakcyjne mieszkań nowych. Za nie w pierwszym kwartale 2018 r. trzeba było płacić o prawie 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem — wynika z danych banku centralnego. Taka sytuacja może skłaniać do zakupów spekulacyjnych — dodaje Bartosz Turek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu