70 proc. nowych mieszkań kupujemy za gotówkę

Kredyty na mieszkanie są tanie dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, ale nie zachęca to Polaków do lewarowania przy kupnie nieruchomości.

Kolejne, cokwartalne dane NBP potwierdzają, że w siedmiu największych miastach aż 71 proc. mieszkań od deweloperów kupowanych jest za gotówkę. W pierwszym kwartale tego roku w ten sposób sfinansowano zakup 13 tys. lokali, co oznacza, że Polacy wysupłali 5 mld zł. — Żeby w pełni docenić skalę hossy, z jaką mamy obecnie do czynienia, warto przypomnieć rok 2012 — czas, w którym stopy procentowe były jeszcze na wysokim poziomie, a banki sporo płaciły za deponowane na lokatach pieniądze.

Wtedy to przez cały rok w biurach sprzedaży deweloperów w siedmiu miastach Polacy wydali 6,1 mld zł gotówki na zakup lokali. Obecnie podobna kwota trafia na rynek w ciągu zaledwie trzech-czterech miesięcy — komentuje Bartosz Turek, analityk Open Finance. Jego zdaniem, trend zakupów mieszkań może wzmocnić trend wzrostowy cen mieszkań.

— Z indeksu hedonicznego, stworzonego przez NBP, wynika, że w największych miastach za mieszkanie z drugiej ręki trzeba dziś płacić o prawie 7 proc. więcej niż rok wcześniej. W tych samych miastach rosną też średnie ceny transakcyjne mieszkań nowych. Za nie w pierwszym kwartale 2018 r. trzeba było płacić o prawie 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem — wynika z danych banku centralnego. Taka sytuacja może skłaniać do zakupów spekulacyjnych — dodaje Bartosz Turek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 70 proc. nowych mieszkań kupujemy za gotówkę