80 proc. środków EI ma trafić do Polski

Dawid Tokarz
opublikowano: 04-10-2000, 00:00

80 proc. środków EI ma trafić do Polski

Co najmniej 80 proc. środków nowego funduszu — Polish Enterprise Fund IV — trafi do polskich firm. Enterprise Investors, który będzie zarządzać kwotą 300 mln USD, tym razem chętniej będzie wchodzić do spółek prywatnych niż firm państwowych.

1 października została podpisana umowa o powołaniu Polish Enterprise Fund IV, kolejnego funduszu venture capital/private equity, którym zarządza Enterprise Investors. Będzie to największy fundusz w grupie EI. Jego kapitał sięgnie 300 mln USD (1,35 mld zł). Środki na jego powołanie wyłożyło osiem firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych i innych instytucji finansowych z Europy Zachodniej i USA. Wśród nich są m.in. amerykański ubezpieczyciel Metropolitan Life, fundusz emerytalny General Motors oraz szwajcarskie Partners Group.

— Cieszymy się z pozyskania dla naszego funduszu tak znanych i dużych inwestorów. Tym bardziej że nadal znalezienie środków inwestycyjnych dla tego regionu Europy jest dosyć trudne — mówi Robert G. Faris, prezes Enterprise Investors.

Jego zdaniem, żaden inny kraj w tym regionie nie pozyskałby tak dużych środków inwestycyjnych.

Kapitał nowego funduszu lokowany będzie głównie w branżach, w których EI posiada już doświadczenie inwestycyjne.

— Około 35 proc. środków przeznaczymy na inwestycje w sektor IT, 25 proc. na branżę informatyczną i sektor opieki zdrowotnej — wyjaśnia prezes Faris.

Inne branże, którymi zainteresowany jest EI, to energetyka, dobra konsumpcyjne, produkty przemysłowe, usługi finansowe i sektor mediów. Wielkość poszczególnych inwestycji mieścić się ma w cenie od 3 do 25 mln USD (13,5-113 mln zł), a okres inwestycyjny będzie się wahał od 3 do 7 lat.

W przeciwieństwie do poprzednich nowy fundusz EI ma do 20 proc. kapitału inwestować w innych krajach regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Nowością będzie także zwiększenie nacisku na inwestycje w firmy prywatne kosztem udziału w prywatyzacji spółek państwowych. Nie zmienią się natomiast inne założenia strategii EI. Fundusz będzie obejmował udziały większościowe lub znaczące mniejszościowe (minimum 15-20 proc.), uzyskując jednocześnie miejsce w radzie nadzorczej danej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 80 proc. środków EI ma trafić do Polski