Czytasz dzięki

9 certyfikatów na ropę znika z GPW

opublikowano: 07-04-2020, 22:00

Przecena ropy sprawiła, że niektóre instrumenty strukturyzowane nie dość że przyniosły straty, to straciły płynność.

8 kwietnia 2020 r. to ostatni dzień notowań na warszawskiej giełdzie dziewięciu certyfikatów strukturyzowanych wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank. Wszystkie należą do typu faktor, a więc operują dźwignią, i powiązane są z kursem ropy naftowej. W siedmiu przypadkach ropy brent, w dwóch — WTI. Giełda podjęła decyzję o wykluczeniu ich z obrotu jeszcze 27 marca na wniosek samego emitenta, ale też po sygnałach od inwestorów o braku możliwości zawierania transakcji. W efekcie zlecenia niezrealizowane 8 kwietnia stracą ważność, a Raiffeisen dokona umorzenia certyfikatów w oparciu o końcową wycenę z 10 kwietnia. Dzień wykupu to 15 kwietnia.

Można domniemywać, że powodem wycofania certyfikatów z obrotu jest gwałtowny spadek cen ropy, jaki zdarzył się w marcu. Wyczerpały one tzw. wartość wewnętrzną i znajdują się w statusie bid only. Animator rynku wystawia więc wyłącznie zlecenia kupna za 1 grosz, czyli najniższą możliwą wartość w systemie transakcyjnym warszawskiej giełdy.

„Na niektórych z tych certyfikatów inwestorzy składają zlecenia kupna z wysokimi limitami, znacznie przekraczającymi wartość wirtualnych zleceń sprzedaży,czyli maksymalny poziom zawierania transakcji określony dla systemu animatora rynku. Uniemożliwia to dokonanie transakcji oraz sprzedaż certyfikatów animatorowi przez inwestorów, którzy często mimo straty chcą zamknąć pozycję. Mechanizm wirtualnego zlecenia sprzedaży ma za zadanie ochronę inwestorów przed kupnem instrumentu po cenie znacznie przekraczającej wartość wewnętrzną certyfikatu. Jednak w opisanej powyżej sytuacji blokuje dany instrument — animator nie może sztucznie zwiększyć limitu zlecenia kupna, a giełda nie ma możliwości zwiększenia zakresu wirtualnego zlecenia sprzedaży” — czytamy w informacji dla klientów rozesłanej przez jedno z biur maklerskich.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane