90 mld aktywów już o krok

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Fundusze notują bardzo dobre wyniki inwestycyjne, więc klienci chętnie kupują jednostki.

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych przekroczyła w październiku 89 mld zł. Oznacza to wzrost o ponad 4,3 mld (5,1 proc.) w porównaniu zeszłym miesiącem. Od początku tego roku aktywa netto wzrosły już o 45,3 proc., a w ujęciu rocznym o ponad 64 proc.

Na ten wysoki wzrost największy wpływ miały wyniki inwestycyjne. Październikowa dobra koniunktura na GPW — WIG wzrósł o 7,5 proc., wzmocniona przez zyski, jakie przynosiły w październiku obligacje — IROS zyskał 1,6 proc., sprawiła, że z 285 funduszy aż 237 przyniosło zysk.

Drugim motorem wzrostu była sprzedaż. Choć nie ma jeszcze pełnych danych, to pierwsze raporty mówią o tym, że klienci bardzo chętnie lokowali oszczędności w fundusze. Specjaliści zauważają, że to normalne zjawisko — dobre wyniki przekonują coraz większą rzeszę klientów, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że mogą rozpocząć inwestycję na szczycie hossy.

— Jeszcze dwa lata temu Polacy przekonywali się do funduszu jako do alternatywy dla lokaty bankowej, dziś szukają najlepszego funduszu — mówi Leszek Kasperski, dyrektor marketingu i sprzedaży BZ WBK AIB.

Najwięcej zyskały TFI, które wprowadziły nowe fundusze. Przykładem jest PKO TFI, którego fundusz inwestujący w akcje był mocno promowany w PKO BP. Efekt — wzrost aktywów o blisko 777 mln zł (11,38 proc.). Absolutnym liderem było BZ WBK AIB, którego fundusze urosły o 860 mln zł.

Nie wszystkie TFI mają powody do zadowolenia. Copernicus, KBC i SEB zanotowały spadek aktywów. Ten ostatni stracił najwięcej — ponad 69 mln zł. Mimo wzrostu aktywów o 676 mln zł, udział w rynku nadal traci lider — Pioneer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy