900 mln w rękach grubej ryby

opublikowano: 12-10-2009, 18:04

Grubas z kontraktów coraz większy. Po piątkowej sesji ma już 45-50 proc. wszystkich pozycji na grudniowych kontraktach na WIG20. Czy ogon zamacha psem?

Gdyby chodziło o dominującą pozycję w jakimś sektorze gospodarki to tak duży podmiot musiałby uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nawet na warszawskim parkiecie przejęcie 33 proc. akcji spółki giełdowej musi zaowocować publicznym wezwaniem przejmującego, co ma chronić interesy pozostałych akcjonariuszy. Tymczasem na rynku grudniowych kontraktów terminowych na WIG20 po cichu wyrósł monopolista.

Według danych ujawnianych przez warszawską giełdę gruba ryba znów zwiększyła w ubiegłym tygodniu zaangażowanie w rynku. Chodzi o koncentrację pozycji, która po piątkowej sesji wzrosła do 45-50 proc., ale nie tylko. Według naszych wyliczeń dominujący inwestor musiał też na piątkowej sesji zwiększyć liczbę pozycji – do 39,6 - 44 tys. kontraktów. To prawie dwa razy więcej, niż miał jeszcze trzy tygodnie temu. Wartość tej pozycji to już prawie 900 mln zł. Dla porównania dzienne właściciela zmieniają akcje blue chpów warte około 500 mln zł.

Rynek zastanawia się kim jest gruba ryba. Niektórzy analitycy twierdzą, że chodzi o fundusz hedgingowy, który na rynku terminowym zabezpiecza jedynie pozycję z rynku kasowego. Nie brakuje jednak obserwatorów, według których to inwestor o charakterze spekulacyjnym. Jeśli tak, to z automatu pojawia się pytanie o stronę, którą obstawił (długą, która pozwala zarabiać na wzrostach WIG20, czy krótką). GPW niestety nie ujawnia informacji o stronie zajętej pozycji. Pozostają więc spekulacje.

Na rynku przeważają optymiści. Świadczy o tym kurs grudniowych kontraktów, przewyższający na poniedziałkowej sesji WIG20 aż o 1,5 pkt. proc., oraz rosnąca liczba otwartych pozycji, co z reguły potwierdza panujący trend rynkowy. Zastanawia jednak sytuacja na rynku kontraktów na akcje blue chipów. Tutaj takiego optymizmu już nie widać. Czasami nawet przewagę mają pesymiści. Kursy kontraktów np. w przypadku KGHM są niższe, niż ceny akcji spółki. Na rynku akcji od kilku tygodni tworzy się formacja trójkąta, która może zadecydować o koniunkturze w końcówce roku.

Drobni inwestorzy na forach często się martwią, czy czasami „ogon nie zacznie machać psem”. Bo jeśli rzeczywiście chodzi o spekulanta, to mógłby on teoretycznie pokierować odpowiednio rynkiem kasowym, by zwiększyć zyski z rynku terminowego. Ludwik Sobolewski, szef GPW jednak uspokaja.
„Chyba wiem o kogo chodzi, a w każdym razie wiedziałem. Nie ma powodu do niepokoju. Nie występują zagrożenia, jakie mogłoby sugerować to szorstkie określenie – mówił nam w ubiegłym tygodniu szef giełdy pytany o „grubasa” z rynku futures.

Więcej - we wtorkowym "Pulsie Biznesu"

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane