ABB dostarczy przesuwniki fazowe

Wyprodukowane w Łodzi nowoczesne przesuwniki fazowe poprawią stabilność polskiej sieci elektroenergetycznej.

ABB otrzymała zamówienie o wartości około 24 mln zł od PSE, operatora sieci elektroenergetycznej, na dostawę, montaż i uruchomienie dwóch przesuwników fazowych. Projekt jest powiązany z dostawą autotransformatora. Inwestycja jest istotnym elementem modernizacji stacji elektroenergetycznej Joachimów 400/220 kV w województwie śląskim. Urządzenia zostaną zaprojektowane i wyprodukowane w zakładzie transformatorów ABB w Łodzi. Będzie to pierwsza fabryka w Polsce produkująca te zaawansowane urządzenia. Przesuwniki fazowe są transformatorami o skomplikowanej konstrukcji, które pozwalają na kontrolę przepływu mocy czynnej w sieci przesyłowej. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia systemu, chroniąc linie przesyłowe, a operator poprawia stabilność sieci. Niewiele firm na świecie ma wiedzę i technologię, pozwalającą produkować przesuwniki fazowe. Teraz do tej elitarnej grupy aspiruje ABB w Polsce. Ponieważ dostawa przesuwników jest pierwszym takim projektem realizowanym z wykorzystaniem krajowej produkcji, niezbędne było wsparcie techniczne i konstrukcyjne ABB w Bad Honnef w Niemczech.

Zobacz więcej

ZAAWANSOWANE URZĄDZENIA: Zakład transformatorów ABB w Łodzi będzie pierwszą fabryką w Polsce produkującą przesuwniki fazowe. Fot. ARC/ABB

— Dla Zakładu Transformatorów Mocy w Łodzi to kolejny zaawansowany technologicznie produkt, który jest u nas projektowany i wytwarzany. Nasza fabryka po uzyskaniu kompetencji i doświadczenia potwierdzonego referencjami będzie produkowała przesuwniki o mniejszych mocach na potrzeby sieci energetycznej w Polsce i za granicą — podkreśla Eligiusz Hasiak, dyrektor marketingu i sprzedaży w biznesie transformatorów ABB w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / ABB dostarczy przesuwniki fazowe