ABB wymyśli w Polsce izolację

opublikowano: 25-07-2017, 22:00

Trwające od 2014 r. w Krakowie badania elementów do transformatorów wchodzą na nowe tory. Jest konsorcjum i 6,5 mln EUR dotacji.

Komisja Europejska doceniła prace badawcze prowadzone w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie. W ramach programu Horizon 2020 przyznała 6,5 mln EUR grantu na projekt „Novum” realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest ABB. Całkowita wartość „Novum” to 8,5 mln EUR. Celem projektu są zautomatyzowane metody wytwarzania elementów izolacyjnych do transformatorów z materiałów celulozowych.

8,5 mln EUR Tyle jest wart projekt badawczy „Novum”, który realizuje m.in. łódzka fabryka ABB.
Fot. ARC

Ręczna robota

Dziś te elementy są wytwarzane ręcznie z preszpanu (rodzaj tektury). Zakład Elementów Izolacyjnych ABB w Łodzi dostarcza produkty do wszystkich fabryk koncernu w Europie, a także do Brazylii, USA i Chin. Do największych transformatorów potrzebne są elementy ważące ponad 20 ton o średnicy 3,5 m. — Będziemy dążyć do wytwarzania najbardziej skomplikowanychelementów izolacyjnych za pomocą technologii druku 3D z celulozy. Do produkcji masowej chcemy wykorzystać dwie inne metody: formowania termicznego i wtryskowego. Elementy z celulozy będą musiały mieć co najmniej takie właściwości izolacyjne jak preszpan, który stosujemy obecnie, a który wymaga ręcznej, żmudnej obróbki — mówi Krzysztof Kryczyński, dyrektor Zakładu Elementów Izolacyjnych ABB w Łodzi.

Polska myśl

Prace badawcze nad opracowaniem nowej metody produkcji ruszyły w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie w 2014 r. i były oparte na technologii druku 3D.

— Jednak w celu uzyskania lepszych efektów oraz równoległegotestowania kilku technologii firma zaczęła poszukiwania partnerów do realizacji wspólnego projektu badawczego — wyjaśnia Łukasz Matysiak, koordynator projektu po stronie ABB. Do konsorcjum badawczo- -rozwojowego ABB przystąpiły: narodowe centrum badań i rozwoju VTT Technical Research Center z Finlandii, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz firmy: JRS z Niemiec, EcoXpac z Danii, 3Dtech z Finlandii, Munksjö i Vertech z Francji, polska RMA oraz Exergy z Wielkiej Brytanii.

— W konsorcjum znajdują się organizacje, które dysponują możliwościami stworzenia nowych urządzeń do produkcji elementów izolacyjnych, materiałów, a także firmy, które zajmą się tworzeniem modeli biznesowych, finansami i komunikacją — mówi Marek Florkowski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Dzięki „Novum” spadną koszty i skróci się czas produkcji elementów izolacji do transformatorów, a ilość odpadów będzie o 60 proc. mniejsza. Projekt jest podzielony na dwie fazy. W pierwszej opracowane zostaną materiały, technologie ich przetwarzania i odbędą się testy laboratoryjne. Pierwszych wyników można się spodziewać po roku. W drugiej fazie materiały i procesy zostaną zastosowane w skali przemysłowej: powstanie linia pilotażowa, która przejdzie testy w fabryce ABB w Łodzi w czwartym roku trwania projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane