ABC Data penetruje region

KL
opublikowano: 03-12-2010, 00:00

Spółka nie wyklucza zmiany prognozy. Następne kroki ekspansji to Bułgaria, Węgry i Słowenia.

Spółka nie wyklucza zmiany prognozy. Następne kroki ekspansji to Bułgaria, Węgry i Słowenia.

Dystrybutor IT już od grudnia zacznie konsolidować wyniki przejętej rumuńskiej firmy Scop Computers, która jest największym graczem w dystrybucji na tamtej-szym rynku. Jej przychody w pierwszych trzech kwartałach wyniosły 306,34 mln zł, EBITDA — 11,58 mln zł, a zysk netto — 5,47 mln zł.

ABC Data już wcześniej sygnalizowała możliwość podwyższenia tegorocznej prognozy (2,46 mld zł przychodów i 31,2 mln zł zysku netto). Przeprowadzona właśnie akwizycja może to przyspieszyć.

— Przejęcie Scop Computers zwiększa presję na zmianę prognozy — mówi Marek Sadowski, prezes ABC Daty.

Podkreślił, że spółka nadal podtrzymuje plany stworzenia największej grupy dystrybucyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie ponad 70 proc. sprzedaży realizuje w Polsce, po przejęciu Scop Computers blisko 15 proc. będzie pochodziło z Rumunii. Kolejny duży rynek to Czechy i Słowacja. We wrześniu tego roku spółka rozpoczęła działalność również na Litwie.

— Chcemy wejść na rynek bułgarski. Będzie to możliwe pod koniec przyszłego roku lub na początku 2012 — mówi Marek Sadowski.

Tam jednak raczej nie będzie przejęcia, lecz zostanie przeniesiony model z Litwy i Słowacji, czyli realizowanie dostaw z magazynu w sąsiednim kraju — w przypadku Bułgarii z magazynu w Bukareszcie.

— W ciągu trzech lat zamierzamy być obecni na wszystkich rynkach nowych członków Unii Europejskiej — zapowiada Michał Rumiński, członek zarządu.

ABC Data chce też zaistnieć na Węgrzech i w Słowenii. Na razie nie informuje, czy miałoby się to stać organicznie, czy przez akwizycje.

— Potwierdzam, że prowadzimy prace nad wejściem do tych krajów. Nie chcemy jednak uprzedzać konkurentów o naszych kolejnych krokach — mówi Marek Sadowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ABC Data penetruje region