Abolicja może polec w Sejmie

Jarosław Królak
opublikowano: 11-03-2003, 00:00

Liderzy partii opozycyjnych zgodnie zapowiadają blokowanie w Sejmie projektu MSWiA, mającego umożliwić cudzoziemcom legalizowanie przypadków bezprawnego nabycia nieruchomości w Polsce. Projektowi może zabraknąć głosów po tym, jak koalicję opuściło PSL.

Zbigniew Kuźmiuk

przewodniczący klubu parlamentarnego PSL

- Umożliwienie legalizowania przypadków bezprawnego nabycia nieruchomości przez cudzoziemców uważamy za skandaliczne i niebezpieczne. Ponadto takie rozwiązania są sprzeczne z traktatem akcesyjnym. Mamy nadzieję, że rząd nie zaaprobuje pomysłu MSWiA i nie przyjmie projektu. Jeśli stanie się inaczej, PSL zapyta pana premiera Leszka Millera, dlaczego wprowadza się regulacje nie przystające do przyjętej już ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi.

W Sejmie PSL głosowałoby przeciwko temu projektowi.

Wiesław Walendziak

poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji skarbu

- Gdyby taki projekt znalazł się w Sejmie, Prawo i Prawiedliwość bezwzględnie zagłosowałoby przeciwko. Dlaczego? Państwo jest bezsilne wobec silnych i bezwzględne wobec słabych. Polskie prawo jest ciągle demolowane. Pomysł abolicji to jeden z przykładów. Dobrze, że abolicja podatkowa została zablokowana. Mam nadzieję, że tak samo będzie z abolicją dla cudzoziemców nielegalnie nabywających nieruchomości. Przecież niektórzy inwestorzy właśnie kalkulowali, że dojdzie do ich rozgrzeszenia dzięki abolicji.

Adam Szejnfeld,

szef sejmowej komisji gospodarki, poseł PO

- Pomysł abolicji dla cudzoziemców jest rozwiązaniem niedopuszczalnym. Doszlibyśmy do absurdu. Taka abolicja jest wykluczona. Nie wyobrażam sobie aby w Polsce ten, kto bezprawnie nabył nieruchomość, miał możliwość po czasie zalegalizowania czynu bezprawnego.

Roman Giertych

lider Ligi Polskich Rodzin

- Nielegalne nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest z mocy prawa nieważne. Nie można więc tego, co nieważne, usankcjonować i zalegalizować. Abolicja dla cudzoziemców od razu nasuwa skojarzenia z pomysłem abolicji podatkowej ministra Kołodki. W tym przypadku także widać, że Konstytucja RP jest zagrożona. Taka regulacja gorzej traktowałaby obywateli polskich niż cudzoziemców. Gdyby projekt trafił do Sejmu, LPR głosowałaby przeciwko. Jeśli mimo to parlament by go przegłosował, LPR zaskarżyłaby projekt do Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Lepper

szef Samoobrony

- Ten pomysł jest nie do przyjęcia. Samoobrona na pewno będzie głosować za jego odrzuceniem. Jak można dopuścić do legalizowania przypadków umyślnego i bezprawnego nabycia polskiej ziemi czy innych nieruchomości?

Obowiązkiem rządu jest dbałość o interes narodu, a nie obcokrajowców i kapitału zagranicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Abolicja może polec w Sejmie