Abonamentem zniknie wraz z Urbańskim

MEW
opublikowano: 2008-12-03 09:28

Platforma pokaże dziś nowy projekt ustawy medialnej. Szefowie TVP i Polskiego Radia stracą posady. Media zyskają misję. I odpis z VAT płaconego przez reklamodawców. 

Eksperci powołani przez Ministra Kultury zaprezentują dziś projekt ustawy o mediach publicznych, a dokładnie ustawy o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych. To prawdziwa rewolucja dla Telewizji Polskiej (TVP) i Polskiego Radia (PR). Przepisy przejściowe zakładają, że wprowadzenie ustawy będzie równoznaczne z usunięciem władz mediów publicznych – zarówno zarządów jak i rad nadzorczych.

- Zarządy radia i telewizji mają być jednoosobowe. Zmniejszy się skład osobowy rad nadzorczych. To wymaga odwołania obecnych władz i powołania nowych – mówi jeden z ekspertów.

Ma zniknąć abonament. W zamian media publiczne mają być finansowane z Funduszu Zadań Publicznych. Pieniądze funduszu mają pochodzić z części podatku VAT, który płacą firmy wykupujące reklamy w mediach. Ile dokładnie? Eksperci tego nie przesądzają, ale założenie jest takie, by kasy było więcej niż obecnie jest wpływów abonamentowych. To dobra wiadomość dla publicznego radia i telewizji. Ale jest też łyżka dziegciu – media publiczne będą musiały podzielić się pieniędzmi z innymi – na przykład mediami komercyjnymi.  

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”